Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
niewydolność hormonalna jąder
tryper
choroby cywilizacyjne
zapalenie twardówki
radioterapia
rak szyjki macicy
choroba Banga
wrzód weneryczny
próchnica zębów
dni płodne
klatka piersiowa
zaburzenia oddychania
opryszczka narządów płciowych
niedoczynność przytarczyc
ból głowy

 

świerzb

Pojęcie medyczne świerzb i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja świerzbu napisana w sposób zrozumiały.

Niezwykle rzadko spotykane i bardzo uciążliwe zakażenie skóry – wszystko o świerzbie.

Chociaż obecnie jest ono niezwykle rzadko spotykane, to zakażenie skóry przez pasożyta – świerzbowca wciąż się zdarza. Najczęściej występuje ono głównie w miejscach, w których nie przestrzega się nawet podstawowych i elementarnych zasad higieny, czyli jak nie trudno się domyśleć – w dzielnicach biedoty. Należy zawsze pamiętać o tym, że jest to choroba zakaźna. Rozprzestrzenia się przy tym bardzo szybko. Najczęściej objawia się ona różnymi grudkami i plamami, które nagle pojawią się na skórze zarażonego oraz bardzo mocne uczucie swędzenia, które przez cały czas wywołuje potrzebę drapania lub pocierania.

W obecnych czasach, na różne odmiany świerzbu choruje około dwieście osiemdziesiąt - trzysta milionów osób. Większość z nich pochodzi ze wspomnianych już, biednych dzielnic – tak zwanych slumsów - ale nie wszystkie, gdyż choroba ta pojawia się również w takich skupiskach ludzi, jak na przykład garnizony wojskowe czy domy opieki (na przykład dla osób starszych).

Najczęściej pasożyt wywołujący tę chorobę drąży kanały w warstwie rogowej naskórka. Samica następnie składa malutkie jaja, z których z czasem wylęgną się larwy. Po około trzech tygodniach przekształcą się one w dorosłe świerzbowce. Jeżeli chodzi o rozprzestrzenianie się choroby z osoby zarażonej, to pasożyt przenosi się przez fizyczny kontakt między osobą chorą, a zdrową. Zdarzają się również sytuacje, w których świerzb przeniósł się na kogoś przez przedmioty codziennego użytku, ale takie sytuacje na szczęście należą do rzadkości.

Warto zauważyć, że osoby o obniżonej odporności są dużo bardziej narażone na zakażenie. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się również małe dzieci, które korzystając z różnych publicznych placów zabaw i innych podobnych miejsc. Pozbawiony nosiciela, pasożyt może przeżyć jednie cztery dni i wykorzystuje się to w sposobach leczenia zarażonych osób. Co się zaś tyczy jego objawów, to nasila się on najbardziej w tedy, kiedy ciało osoby zarażonej ma podwyższona temperaturę – na przykład w wyniku kąpieli. Najczęściej występuje między innymi w okolicach pośladków, na pępku i nosie.

Leczenie polega na częstych kąpielach, zmienianiu bielizny oraz ubrań, jak i na stosowaniu różnych specjalistycznych maści. Poddane mu powinny być wszystkie osoby, które miały bliski kontakt z osobą zarażoną. Ręczniki i ubrania po wypraniu na leży na okres co najmniej dwóch tygodni odłożyć w jakieś czyste miejsce.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]