Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
tryper
kłykciny kończyste
hematuria
ksztusiec
chrypka
zaburzenia psychosomatyczne
stłuszczenie wątroby
niepłodność
jaskra
trądzik pospolity
lęk
otyłość
żebra
żółtaczka
zawał serca

 

świerzb

Pojęcie medyczne świerzb i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja świerzbu napisana w sposób zrozumiały.

Niezwykle rzadko spotykane i bardzo uciążliwe zakażenie skóry – wszystko o świerzbie.

Chociaż obecnie jest ono niezwykle rzadko spotykane, to zakażenie skóry przez pasożyta – świerzbowca wciąż się zdarza. Najczęściej występuje ono głównie w miejscach, w których nie przestrzega się nawet podstawowych i elementarnych zasad higieny, czyli jak nie trudno się domyśleć – w dzielnicach biedoty. Należy zawsze pamiętać o tym, że jest to choroba zakaźna. Rozprzestrzenia się przy tym bardzo szybko. Najczęściej objawia się ona różnymi grudkami i plamami, które nagle pojawią się na skórze zarażonego oraz bardzo mocne uczucie swędzenia, które przez cały czas wywołuje potrzebę drapania lub pocierania.

W obecnych czasach, na różne odmiany świerzbu choruje około dwieście osiemdziesiąt - trzysta milionów osób. Większość z nich pochodzi ze wspomnianych już, biednych dzielnic – tak zwanych slumsów - ale nie wszystkie, gdyż choroba ta pojawia się również w takich skupiskach ludzi, jak na przykład garnizony wojskowe czy domy opieki (na przykład dla osób starszych).

Najczęściej pasożyt wywołujący tę chorobę drąży kanały w warstwie rogowej naskórka. Samica następnie składa malutkie jaja, z których z czasem wylęgną się larwy. Po około trzech tygodniach przekształcą się one w dorosłe świerzbowce. Jeżeli chodzi o rozprzestrzenianie się choroby z osoby zarażonej, to pasożyt przenosi się przez fizyczny kontakt między osobą chorą, a zdrową. Zdarzają się również sytuacje, w których świerzb przeniósł się na kogoś przez przedmioty codziennego użytku, ale takie sytuacje na szczęście należą do rzadkości.

Warto zauważyć, że osoby o obniżonej odporności są dużo bardziej narażone na zakażenie. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się również małe dzieci, które korzystając z różnych publicznych placów zabaw i innych podobnych miejsc. Pozbawiony nosiciela, pasożyt może przeżyć jednie cztery dni i wykorzystuje się to w sposobach leczenia zarażonych osób. Co się zaś tyczy jego objawów, to nasila się on najbardziej w tedy, kiedy ciało osoby zarażonej ma podwyższona temperaturę – na przykład w wyniku kąpieli. Najczęściej występuje między innymi w okolicach pośladków, na pępku i nosie.

Leczenie polega na częstych kąpielach, zmienianiu bielizny oraz ubrań, jak i na stosowaniu różnych specjalistycznych maści. Poddane mu powinny być wszystkie osoby, które miały bliski kontakt z osobą zarażoną. Ręczniki i ubrania po wypraniu na leży na okres co najmniej dwóch tygodni odłożyć w jakieś czyste miejsce.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]