Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroby oczu
nadczynność hormonalna jąder
dychawica oskrzelowa
cysta
odmrożenia
rak gruczołu krokowego
układ kostny
wąglik
CMV
nerwica dystymiczna
choroba Parkinsona
koksartroza
choroba tarczycy
choroba piąta
prosaki

 

świąd

Pojęcie medyczne świąd i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja świądu napisana w sposób zrozumiały.

Świąd jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, które zapewne każdy z nas kiedyś przeżył. Jest to ciągłe wrażenie, że w danym miejscu bardzo swędzi nas skóra. Powstanie tego swędzenia może być wywołane bardzo wieloma przyczynami, z których bardzo niewiele ma coś wspólnego ze skórą. Świąd może pojawić się u nas przy wielu dolegliwościach. Przykładowo możemy go zaobserwować u ludzi, którzy uskarżają się na różnego rodzaju dolegliwości związane z chorobami układowymi. Ale także jest widoczny podczas różnego rodzaju zapaleniom skórnym czy chorobami dermatologicznymi.

Taki świąd objawia się przeważnie różnego rodzaju zaczerwieniani, które niestety ludzie bardzo często drapią, co powoduje jeszcze większe rozdrażnienie danego miejsca. Jednak ciężko jest się przed tym powstrzymać. U wielu ludzi możemy także zaobserwować pewnego rodzaju pęcherze lub krostki, które także powodują nieustanne swędzenie w takim miejscu. U niektórych pacjentów spostrzeżono także specyficzne plamy na ciele.

Bezpośrednie leczenie świądu jest praktycznie niemożliwe, gdyż jeszcze nie stworzono lekarstwa, które by skutecznie działało na nie. W takich przypadkach musimy wyleczyć wpierw chorobę, która to właśnie wywołała taki świąd. Jeżeli to się stanie możemy mieć pewność, że taki świąd wkrótce zniknie samoistnie. Leczenie go na własną rękę jest niewskazane, gdyż smarowane zaatakowanych miejsc różnymi maściami może jedynie pogłębić tą dolegliwość. Dlatego jeżeli tylko zauważymy jakiekolwiek zmiany na naszej skórze natychmiast powinniśmy się udać do specjalisty skórnego, który to odróżni świąd o zwykłej wysypki. Lekceważenie tego typu objawów może spowodować zmiany skórne, które mogą doprowadzić nawet do nowotworu skóry. A do tego stanu nikt z nas przecież nie chce się doprowadzić.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]