Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroby cywilizacyjne
zgaga
refluks żołądkowo przełykowy
schizofrenia
halluksy
hiperlipoproteinemie
trądzik pospolity
influenza
układ krwionośny
zapalenie jelita grubego
krwawiączka A i B
nadżerka
niedoczynność hormonalna jajników
torbielowatość nerek
kolka jelitowa

 

stłuszczenie wątroby

Pojęcie medyczne stłuszczenie wątroby i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja stłuszczenia wątroby napisana w sposób zrozumiały.

Stłuszczenie wątroby jest chorobą, która prowadzi do odkładania się tłuszczu w komórkach wątrobowych. Jak wiadomo wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie człowieka. Spełnia cztery bardzo ważne funkcje. Po pierwsze detoksykacyjną, po drugie metaboliczną, po trzecie filtrującą i po czwarte magazynującą. Dlatego żeby nasz organizm i nasza wątroba sprawnie działały należy dbać o własne zdrowie. Stłuszczenie wątroby występuje u dwóch grup pacjentów: alkoholików i osób, które nie nadużywają alkoholu.

W tej drugiej grupie chorych najczęstszą przyczyną stłuszczenia wątroby jest zła dieta, bogata w tłuszcze i produkty wysoko przetworzone, czyli tzw. fast foody. Poza tym czynnikiem sprzyjającym jest oczywiście nadwaga i otyłość, cukrzyca typu drugiego, współistniejące zapalenie wątroby oraz bardzo często czynnik genetyczny. Należy również zaznaczyć, że nie ma specyficznych objawów tej choroby, czasem chory w ogóle nie odczuwa żadnych nietypowych dolegliwości. Należy zatem jeżeli jesteśmy w grupie ryzyka badać się regularnie. Najczęściej wystarczy badanie krwi oraz usg jamy brzusznej.

Leczenie stłuszczenia wątroby też nie jest bardzo skomplikowane i najczęściej chorzy stosujący się do zaleceń lekarzy odzyskują pełnię zdrowia. Przy stłuszczeniu wątroby wywołanym alkoholem należy oczywiście całkowicie odstawić spożywanie alkoholu. W przypadku stłuszczenia wątroby wywołanego innymi czynnikami wystarczy zmiana trybu życia na zdrowy. Dla wielu pacjentów nie jest to jednak proste. Należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe. Należy także, jeżeli pacjent jest również chory na cukrzycę czy wzw, skutecznie leczyć te choroby. Warto dbać o wątrobę bo niewiele tak naprawdę to kosztuje wysiłku a unikamy w ten sposób takich poważnych schorzeń jak marskość wątroby.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]