Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
hiperlipoproteinemie
obrzęk
przerost migdałów
wścieklizna
OZZP
neurastenia
flora bakteryjna
zapalenie języka
chłoniak
choroba Parkinsona
bóle kręgosłupa
sarkoidoza
choroba Banga
furuncle
choroba Vaqueza

 

skolioza

Pojęcie medyczne skolioza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja skoliozy napisana w sposób zrozumiały.

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa, które widoczne jest na zdjęciu rentgenowskim – o chorobie mówimy, gdy zniekształcenie przekracza 10 stopni w płaszczyźnie czołowej. Poza płaszczyzną czołową (boczne skrzywienie kręgosłupa) skrzywienie występuje także w płaszczyźnie strzałkowej (lordoskolioza i kifoskolioza) i poziomej (rotacja i torsja kręgów). Skolioza jest więc trójwymiarowym zniekształceniem kręgosłupa.

Objawy skoliozy widoczne są nawet bez konieczności wykonywania zdjęcia rentgenowskiego i jest to wygięcie kręgosłupa w bok. Gdy chory się pochyla widać, że kręgosłup najczęściej w okolicy piersiowej wygina się w bok. Poza tym bark osoby cierpiącej na skoliozę wychyla się ku przodowi, bywa, że ku przodowi przemieszcza się także jedno z bioder.

Przyczyny większości przypadków skolioz nie są znane. Biorąc pod uwagę wiek osoby, u której pojawiła się skolioza, wyróżnia się skoliozy niemowlęce, wczesnodziecięce i skoliozy dorastających. Uwzględniając lokalizację można mówić o skoliozach piersiowych, lędźwiowych lub szyjnych. Zdarza się także, że kręgosłup wygina się w więcej niż w jednym punkcie.

Jeśli skolioza jest niewielka, to można ją wyleczyć poprzez rehabilitację. W zasadzie korekcji podlega raczej postawa skoliotyczna, a więc wszelkie skrzywienia nieprzekraczające 10 stopni można leczyć za pomocą gimnastyki korekcyjnej. W przypadku skrzywień od 20 do 40 stopni konieczne jest noszenie gorsetu ortopedycznego, który w głównej mierze powstrzymuje postęp skrzywienia. Możliwe jest także leczenie operacyjne wtedy, gdy skrzywienie jest większe niż 40 stopni oraz gdy chory w wyniku skrzywienia kręgosłupa cierpi. Nieleczone skoliozy prowadzą do upośledzenia fizycznej wydolności organizmu, a mogą także zaburzać funkcjonowanie narządów wewnętrznych, przede wszystkim tego płuca, które znajduje się po stronie, na której znajduje się skrzywienie. Niewydolny może być także układ krążenia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]