Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kamica żółciowa
cytologia
natręctwa
nowotwór
psychozabawy
limfopenia
zaburzenia krzepnięcia krwi
karłowatość przysadkowa
wady serca
fobia
zapalenie mózgu
choroba niedokrwienna serca
choroby zawodowe
otępienie starcze
rak jelita grubego

 

skolioza

Pojęcie medyczne skolioza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja skoliozy napisana w sposób zrozumiały.

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa, które widoczne jest na zdjęciu rentgenowskim – o chorobie mówimy, gdy zniekształcenie przekracza 10 stopni w płaszczyźnie czołowej. Poza płaszczyzną czołową (boczne skrzywienie kręgosłupa) skrzywienie występuje także w płaszczyźnie strzałkowej (lordoskolioza i kifoskolioza) i poziomej (rotacja i torsja kręgów). Skolioza jest więc trójwymiarowym zniekształceniem kręgosłupa.

Objawy skoliozy widoczne są nawet bez konieczności wykonywania zdjęcia rentgenowskiego i jest to wygięcie kręgosłupa w bok. Gdy chory się pochyla widać, że kręgosłup najczęściej w okolicy piersiowej wygina się w bok. Poza tym bark osoby cierpiącej na skoliozę wychyla się ku przodowi, bywa, że ku przodowi przemieszcza się także jedno z bioder.

Przyczyny większości przypadków skolioz nie są znane. Biorąc pod uwagę wiek osoby, u której pojawiła się skolioza, wyróżnia się skoliozy niemowlęce, wczesnodziecięce i skoliozy dorastających. Uwzględniając lokalizację można mówić o skoliozach piersiowych, lędźwiowych lub szyjnych. Zdarza się także, że kręgosłup wygina się w więcej niż w jednym punkcie.

Jeśli skolioza jest niewielka, to można ją wyleczyć poprzez rehabilitację. W zasadzie korekcji podlega raczej postawa skoliotyczna, a więc wszelkie skrzywienia nieprzekraczające 10 stopni można leczyć za pomocą gimnastyki korekcyjnej. W przypadku skrzywień od 20 do 40 stopni konieczne jest noszenie gorsetu ortopedycznego, który w głównej mierze powstrzymuje postęp skrzywienia. Możliwe jest także leczenie operacyjne wtedy, gdy skrzywienie jest większe niż 40 stopni oraz gdy chory w wyniku skrzywienia kręgosłupa cierpi. Nieleczone skoliozy prowadzą do upośledzenia fizycznej wydolności organizmu, a mogą także zaburzać funkcjonowanie narządów wewnętrznych, przede wszystkim tego płuca, które znajduje się po stronie, na której znajduje się skrzywienie. Niewydolny może być także układ krążenia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]