Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
natręctwa
katar
klimakterium
choroby skóry
choroba afektywna dwubiegunowa
nadżerka
zaburzenia czynnościowe nerek
niedomoga mięśniowa
gorączka trzydniowa
kleszczowe zapalenie mózgu
próchnica zębów
schizofrenia
osteonecrosis
cholera
wodonercze

 

skaza moczanowa

Pojęcie medyczne skaza moczanowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja skazy moczanowej napisana w sposób zrozumiały.

Skaza moczanowa jest bardziej znana jako artretyzm lub dna moczanowa. Zalicza się ona do chorób przewlekłych i jest związana z zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego.

Skazę moczanową można podzielić na dnę pierwotną i dnę wtórną. Dna pierwotna jest upośledzeniem w wydalaniu kwasu moczowego do cewek nerkowych, rzadziej może ona się pojawiać, gdy występuje zwiększone wytwarzanie kwasu moczowego lub choroba Gierkego. Dna wtórna występuje, gdy wytwarza się za dużo kwasu moczowego w wyniku takich chorób jak białaczka, czerwienica prawdziwa, anemia hemolityczna. Dna wtórna może pojawiać się także poprzez mniejsze wydalanie kwasu moczowego spowodowane między innymi głodem, chorobami nerek. Może się też pojawić w wyniku rozpadu komórek w chemioterapii lub radioterapii.

Objawem choroby jest jej ostry atak, zazwyczaj nad ranem, kiedy wcześniejszego wieczoru zjedzono obfity posiłek i spożywało się dużą ilość alkoholu. Przy ataku dny odczuwa się ostry ból jednego ze stawów ( rzadziej kilku stawów), można także zauważyć objawy zapalne. Nieleczona dna samoistnie znika po około trzech tygodniach, jednak prowadzi to do dny przewlekłej. Aby wykryć dnę moczanową należy poddać się badaniom laboratoryjnym albo radiologicznym. Osoby chore na skazę moczanową zazwyczaj mają podwyższone OB. Najczęściej choroba ta pojawia się u mężczyzn po czterdziestym roku życia i związana jest z nieprawidłowym stylem życia.

Aby leczyć tę chorobę podaje się leki zmniejszające syntezę kwasu moczowego, a zwiększające jego wydalanie wraz z moczem. W domu skazę można leczyć poprzez wilgotne okłady a także leki wskazane przez doktora. Jeżeli chcemy zapobiec chorobie, powinniśmy stosować dietę ubogopurynową- jeść mniej mięsa, grochu, fasoli, szpinaku i kalafiora.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]