Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
uraemia
choroba Heinego i Medina
rzęsistkowica
wstrząs anafilaktyczny
choroba Buergera
rumień nagły
krwotok z dróg rodnych
neuropatia
zapalenia dróg oddechowych
astma atopowa
rak odbytnicy
choroba górska
zapalenie nerek
chłoniak
rak jelita grubego

 

siniec

Pojęcie medyczne siniec i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja sińca napisana w sposób zrozumiały.

Popularnym określeniem krwiaka (z języka łacińskiego: haematoma) jest siniec. Określa on miejscowe nagromadzenie się krwi, która opuszcza uszkodzone naczynia krwionośne i występuje w obrębie kilku struktur tkankowych. Krwiaki tego typu mogą mieć bardzo zróżnicowane przyczyny, ale zawsze cechuje je obecność wynaczynionej krwi, która rozpycha tkanki, ale ich nie uszkadza. Na sińce czasami mówi się również siniaki. Chociaż mogą wydawać się one groźne, to prawda jest taka, że osoba, która zaobserwuje je u siebie, nie musi się niczego obawiać. Ponieważ sińce są stosunkowo niewielkie, szybko ulegają resorpcji.

Początkowo ich czerwona barwa zmienia się w brunatno – żółtą, aby z czasem całkowicie zniknąć. Wspomniana zmiana koloru wynika z rozkładania się hemoglobiny, która znajduje się w wynaczynionych krwinkach czerwonych. Najczęściej siniaki pojawiają się w wyniku uderzenia się o jakiś przedmiot, jednak mogą być następstwem wielu innych rzeczy (chociażby upadku ze schodów lub niezauważenia jakiejś przeszkody). Pochodzenie sińców dzieli się na trzy następujące przyczyny: urazowa, jatrogenna lub wynikająca z zaburzeń homeostazy. Chociaż sińce nie są szczególnie groźne, to jeżeli pojawią się w okolicach ośrodkowego układu nerwowego, należy zachować szczególną ostrożność.

Do powikłań dochodzi niezwykle rzadko, a jeżeli już się pojawią, to mogą to być krwotoki lub zakażenia. Najrzadziej spotyka się uciski na pobliskie narządy. Siniak to jedna z niewielu dolegliwości, o której śmiało można powiedzieć, że każdy miał ją przynajmniej raz w ciągu swojego życia. Często też sińce pojawiają się u dzieci, które są bardziej aktywne i nie do końca uważają na swoje zdrowie. Stłuczone miejsce może być nadwrażliwe na ból, ale na szczęście szybko to mija.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]