Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kamica moczanowa
palce młotkowate
zapalenie oskrzeli
moczówka prosta
mocznica
choroba z Lyme
polipy przewodu pokarmowego
choroby jelita cienkiego
molle
choroba Meniera
zespół Kawasaki
neurologia
kamica cewkowa
cytologia
ornitoza

 

shopoholizm

Pojęcie medyczne shopoholizm i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja shopoholizmu napisana w sposób zrozumiały.

Zakupoholizm jest poważną chorobą coraz większej części współczesnego społeczeństwa, która polega na uzależnieniu się od ciągłego robienia nawet niepotrzebnych zakupów. Podobnie jak inne choroby, których podłożem jest uzależnienie, leczenie zakupoholizmu jest trudne i przede wszystkim polega na przeprowadzeniu specjalnej terapii.

U osób z tego rodzaju uzależnieniem, zakupy stają się lekiem a nawet skuteczną ucieczką przed problemami codziennego dnia, walką ze stresem, samotnością a nawet niedowartościowaniem w pracy czy w domu. Tak jak każdy uzależniony od nałogu chory, zakupoholik nie zdaje sobie sprawy, że jego częste wizyty w sklepach stają się jego nałogiem. Przede wszystkim dotyka osób, które nie wierzą we własne siły i poprzez ciągłe robienie zakupów usiłują udowodnić sobie a także innym, że sytuacja finansowa czy pozycja zawodowa pozwala im na kupno w zasadzie każdej Nawet niepotrzebnej rzeczy. Poprzez nabywanie coraz większej ilości towarów zwiększają poczucie swojej wartości.

Nałóg najczęściej dotyka kobiet. Pierwszym objawem zakupoholizmu jest nieodparta ochota a nawet potrzeba kupowania niepotrzebnego towaru przy świadomości, że wydanie kolejnych pieniędzy może zaburzyć racjonalne gospodarowanie własnym budżetem. Jednak wiara w poprawienie sobie humoru, rozładowanie nagromadzonego napięcia, stresu czy dowartościowanie się nie pozwala choremu racjonalnie myśleć co wiąże się często z wydawaniem coraz większej ilości gotówki.

Leczenie z nałogu ciągłych zakupów często opiera się na specjalistycznej terapii w gabinecie psychologa lub psychiatry. Jednak by terapia mogła przynieść rezultat pacjent podobnie jak przy innych uzależnieniach musi zrozumieć mechanizm swojej choroby i sam podjąć decyzję o walce z nim.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]