Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba Banga
choroba Heinego i Medina
choroby zakaźne
prosaki
bezsenność
choroba Alzheimera
refluks żołądkowo przełykowy
przerost migdałów
czyrak ucha
krwioplucie
zapalenie spojówek
katar sienny
angina
odra
cysta

 

SARS

Pojęcie medyczne SARS i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja SARSu napisana w sposób zrozumiały.

SARS, czyli Severe Acute Respiratory Syndrome, jest to nic innego jak tylko zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej. SARS jest nietypowym zapaleniem płuc, które po raz pierwszy zostało diagnozowane w 2002 roku w Chinach. Z Chin choroba ta rozprzestrzeniła się obecnie na cały świat, a śmiertelność zachorowań szacuje się na około siedem procent. SARS jest wywoływany przez wirusa, którego nazywano popularnie wirusem SARS i jest to koronowirus.

Objawy choroby na samym jej początku przypominają grypę. Najczęściej występują gorączka, bóle mięśniowe, osłabienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, kaszel, ból gardła oraz wszelkie inne charakterystyczne objawy, które mogą występować albo łącznie albo też osobno. Jedynie wspólnym objawem w każdym przypadku kiedy dochodzi do zakażenia SARS jest bardzo wysoka gorączka sięgająca powyżej 38 °C. W późniejszym okresie pojawiają się duszności. Najczęściej wszystkie inne objawy chorobowe pojawiają się w ciągu dwóch do trzech dni po zakażeniu, jednak nie dłużej niż trzynaście dni po nim. W około dwudziestu procentach przypadków należy podłączyć chorego do respiratora, gdyż nie jest on w stanie samodzielnie oddychać.

Głównymi badaniami jakie potwierdzają zakażenie SARS to przede wszystkim badanie RTG klatki piersiowej, a także odpowiednie badania krwi. Osobami zagrożonymi zakażeniem chorobą, są przede wszystkim wszyscy, u których występuje bardzo wysoka gorączka lub też w ciągu ostatnich dziesięciu dni nastąpił bezpośredni kontakt z osobą, u której zdiagnozowano SARS. Bardzo często odpowiednie badania należy wykonywać zawsze po powrocie z terenów, na których zachorowania bardzo często się zdarzały, czyli z Chin, Hongkongu, Wietnamu, Singapuru. Na SARS może zachorować każdym bez względu na wiek i płeć.

Jeśli chodzi o odpowiednie leczenie, to niestety, ale antybiotyki są całkowicie nieskuteczne w tej kwestii. Jedyne leczenie polega na odizolowaniu chorej osoby od społeczeństwa w tak zwanych pokojach, w których panuje podciśnienie. Muszą być zachowane bardzo rygorystyczne normy bezpieczeństwa.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]