Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
rak endometrium
dyfteria
martwica przysadki
prostata
rak trzonu macicy
nerwica lękowa
płonica
furunkuł
kurcz
kamica fosforanowa
choroby zwyrodnieniowe
urynoterapia
zapalenie płuc
układ płciowy
udar mózgu

 

sarkoidoza

Pojęcie medyczne sarkoidoza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja sarkoidozy napisana w sposób zrozumiały.

Sarkoidoza to choroba naszego układu odpornościowego. To schorzenie, którego charakterystyczną cechą jest powstawanie ziarniniaków, czyli małych grudek zapalnych, które nie podlegają martwicy. Praktycznie cały nasz organizm może zostać dotknięty przez tę chorobę. Zasadniczo najczęściej jednak zmiany pojawiają się w płucach oraz węzłach chłonnych.

Objawy sarkoidozy pojawiają się nagle i stopniowo postępują. Najczęstsze objawy takie jak zmęczenie, bóle, zamazane widzenie, kaszel, uszkodzenia skóry czy skrócenie oddechu nie wskazują bezpośrednio na tę chorobę. Dopiero jak pojawią się zmiany skórne, które mają charakter zmian guzkowych oraz naciekowych, nasuwają podejrzenie o tej właśnie chorobie. Poza tym schorzeniu temu towarzyszą stany podgorączkowe oraz duszności.

Przyczyny sarkoidozy tak do końca nie zostały jeszcze poznane. Zasadniczo wiadomo, iż powstaje ona w związku z zaburzeniami na tle immunologicznym. Choroba ma w zasadzie charakter łagodny, a zmiany, które powstają najczęściej w płucach, samoistnie zanikają.

Jeśli chodzi o leczenie, to jedynym lekiem, które w jakiś sposób pozwala na kontrolowanie tej choroby, jest kortyzon. Pomaga on zapobiegać dalszemu tworzeniu się zmian. Pozwala także na wyleczenie tych, które już się pojawiły. Nie jest to jednak sposób na całkowite wyeliminowanie tej choroby. Mimo leczenia może ona powrócić. Chociaż zdarzają się także przypadki, kiedy leczenie jest właściwie niepotrzebne. Zmiany bowiem ustępują samoistnie i po chorobie nie ma żadnego śladu.

Leczenie kortyzonem może nieść ze sobą skutki uboczne. Może bowiem dochodzić do powstawania innych schorzeń takich jak osteoporoza, cukrzyca czy też przyrost wagi. Dlatego też w przypadku tej choroby należy regularnie przeprowadzać badania kontrolne oraz dbać o zdrowy tryb życia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]