Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
żółtaczka
molle
świerzbiączka
kardiomepatie
reumatyzm
choroba tarczycy
zapalenie otrzewnej
nowotwór
jadłowstręt psychiczny
trądzik
testotoksykoza
polipy nosa
leukocytopenia
kretynizm
odra

 

rzeżączka

Pojęcie medyczne rzeżączka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja rzeżączki napisana w sposób zrozumiały.

Rzeżączka to choroba, która powstaje w wyniku zakażenia bakterią dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Rzeżączką można zarazić się głownie drogą płciową poprzez stosunek seksualny z osobą chorą, chociaż zakażeniu bakterią może sprzyjać także używanie tej samej bielizny pościelowej, co osoba chorująca na rzeżączkę, wycieranie się tymi samymi ręcznikami oraz wspólne używanie innych przedmiotów codziennego użytku. Rzeżączką mogą także zarazić się noworodki od swoich chorych na rzeżączkę matek podczas porodu. Jest to szczególnie niebezpieczna forma zarażenia bakterią, gdyż prowadzi do uszkodzenia narządu wzroku.

Objawy rzeżączki koncentrują się w okolicach układu moczowo-płciowego, choć w miarę rozwoju choroby infekowane są także inne układy. Rzeżączka nie poddana leczeniu poważnie uszkadza układ rozrodczy, prowadząc do stanów zapalnych i zmian w jego obrębie. Osoby zarażone rzeżączką są poważnie zagrożone niepłodnością, tym bardziej, że choroba rozregulowuje cykl miesięczny u kobiet. Zakażenie rzeżączkowe może przebiegać z ropniem gruczołów przycewkowych i dodatkowych, lub bez ropnych zmian. Mogą pojawić się także innego rodzaju zakażenia, jak na przykład zapalenie otrzewnej miednicy. Poza układem moczowo-płciowym zakażony może zostać także narząd wzroku, układ kostno-mięśniowy, pojawić może się także rzeżączkowe zapalenie gardła, odbytu i odbytnicy, zmianom chorobowym mogą ulec także inne narządy.

Rzeżączka leczona jest za pomocą penicyliny podawanej domięśniowo. Stosuje się także leki powstrzymujące obniżanie się stężenia penicyliny w organizmie. W przypadku stwierdzenia, że bakterie są uodpornione na penicylinę stosuje się inne leki, takie które zawierają cefalosporyn lub chinoliny. Zainfekowane noworodki poddawane są zabiegom Credego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]