Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
pyłkowica
gościec przewlekle postępujący
zapalenie ślinianek
niewydolność hormonalna jąder
zespół Cushinga
czerniak
przewlekły nieżyt nosa
nadżerka
włókniak miękki
różyca
eunuchoidyzm
migotanie przedsionków
anemia
głuchota starcza
otoskleroza

 

rzęsistkowica

Pojęcie medyczne rzęsistkowica i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja rzęsistkowicy napisana w sposób zrozumiały.

Rzęsistkowica jest chorobą dróg płciowych zarówno kobiet jak i mężczyzn. Można się nią zarazić poprzez kontakty seksualne z osobami zakażonymi. Niestety rzęsistkowica jest chorobą bardzo powszechna w dzisiejszych czasach, a jej diagnozę stawia się na podstawie badania i wykrycia pierwotniaka w materiale pochodzącym z wymazu.

Najczęstszymi objawami zakażenia u kobiet są upławy pochwowe, świąd sromu, dosyć bolesne oddawanie moczu, przykry zapach wydzieliny z pochwy, jak i również ból w podbrzuszu, zapalenie sromu i pochwy. Niektóre kobiety, mimo iż są zarażone, to bardzo często nie mają żadnych objawów. W ostrej postaci choroby występują żółtawozielonkawe upławy, które są bardzo obfite, pieniste i cuchnące. Najczęściej pojawia się ona u kobiet okresowo, czyli przed miesiączką i zaraz po jej zakończeniu. Niestety zmienia ona tym samym nabłonek pochwy i czyni go podatnym na innego rodzaju infekcje grzybicze.

Jeśli chodzi o objawy rzęsistkowicy u mężczyzn, to należą do nich między innymi wydzielina z cewki moczowej, bolesne oddawanie moczu, podrażnienie cewki moczowej lub też zapalenie cewki i pęcherza moczowego, bóle w kroczu, częstomocz, ropna wydzielina z cewki moczowej, zapalenie żołędzi i napletka.

Bardzo częstym powikłaniem u mężczyzn jest zapalenie gruczołu krokowego, a u kobiet może pojawić się zapalenie przewlekłe, a niekiedy nawet przewlekłe utajone.

Jeśli choroba występuje u jednego z partnerów, to najczęściej leczy się i kobietę i mężczyznę. Należy bezwzględnie wstrzymać się ze współżyciem seksualnym, aż do zakończenia terapii antybiotykowej. Jak na razie nie znaleziono innej metody leczniczej jak tylko stosowanie odpowiednich chemioterapeutyków. Najczęściej stosuje się pochodne imidazolu, czyli metronidazol, tinidazol oraz ornidazol. Najczęściej stosuje się terapię uderzeniową, która polega na tym, iż leki podaje się około trzech razy w ciągu doby. Choroba może dotykać również dzieci i w takim przypadku najczęściej jest ona wynikiem zaniedbań higienicznych rodziców oraz nieleczenia zapaleń i infekcji pęcherza moczowego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]