Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
astma pyłkowa
okulistyka
choroba lokomocyjna
młodzieńcza kifoza
wodonercze
rak płuc
wzdęcia
rezonans magnetyczny
katar sienny
roponercze
ospa wietrzna
rak odbytnicy
zapalenie jelit
ropniak opłucnej
niedoczynność hormonalna jajników

 

rumień zakaźny

Pojęcie medyczne rumień zakaźny i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja rumienia zakaźnego napisana w sposób zrozumiały.

Rumień zakaźny jest to choroba wirusowa, która najczęściej dotyka dzieci w wieku od lat dwóch do dwunastu. Rumień zakaźny wywołuje należący do parwowiusów wirus B19. Do zakażeń dochodzi przede wszystkim w okresie wczesnej wiosny, chociaż chorobą można zakazić się przez cały rok. Rumień przenoszony jest drogą kropelkową.

Zanim wystąpi rumień, chore dziecko może gorączkować. Do objawów, jakie daje rumień zakaźny należy wysypka obejmująca w pierwszej kolejności twarz. Buzia dziecka wygląda tak, jakby dostało ono policzek w twarz lub rumień przypomina kształtem motyla (stąd też inna nazwa rumienia zakaźnego – choroba czerwonych policzków). Zmiany te nie są dla dziecka źródłem negatywnych odczuć – nie są bolesne ani swędzące. Następnie rumień rozwija się na pozostałych częściach ciała, w tym na kończynach górnych i dolnych. Czasami rumień zakaźny występuje na tułowiu, dłoniach a nawet podeszwach stóp. Wysypka przypomina koronkę lub siateczkę. Po tygodniu trwania choroby zmiany na skórze ustępują, jednak przez miesiąc lub dwa mogą jeszcze nawracać, zwłaszcza gdy organizm poddawany jest działaniu stresu, wystawiany na promieniowanie słoneczne lub zmiany temperatury.

U dorosłych zakażenie wirusem B 19 przebiega znacznie ciężej. Występują bóle w stawach (przede wszystkim w nadgarstkach, dłoniach, kolanach) o znacznym nasileniu, a wysypka może się pojawić, choć niekoniecznie. Dorosły chory odczuwa dolegliwości przez okres trzech tygodni.
Rumień zakaźny występujący u dzieci nie jest chorobą w przebiegu której stosuje się farmakoterapię. Możliwe jest oczywiście podawanie leków, które wpłyną na zmniejszenie objawów.
U dorosłych nie jest wymagane leczenie specjalistyczne, może jednak zajść potrzeba podania leków przeciwbólowych w związku z bólami w stawach.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]