Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak jelita grubego
bielactwo nabyte
świerzb
melanodermia
zapalenie mózgu
ropień wątroby
ostra białaczka szpikowa
zapalenie ucha środkowego
bębnica
alergie
myopia
reumatyzm
uzależnienia
ból zeba
nerwice

 

różyczka

Pojęcie medyczne różyczka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja różyczki napisana w sposób zrozumiały.

Różyczka jest chorobą, którą przechodzimy w wieku dziecięcym. Przeczytaj, jak opiekować się chorym maluchem.

Jedną z najpopularniejszych chorób z którymi borykają się wszystkie dzieci, jest niewątpliwie różyczka. Zakażenie chorobą – która często przebiega niemal bezobjawowo – jest możliwe nawet drogą kropelkową, ale oczywiście nie jest to jedyny sposób zarażenia się. Wirus wylęga się od około czternastu, do dwudziestu dni. Jakieś siedem dni przed wystąpieniem wysypki, chory zaczyna zarażać inne osoby i stan ten utrzymuje się przez około dziesięć dni. Jedyną pozytywną zaletą różyczki jest to, że można ją złapać tylko raz w życiu – każdy organizm który przebył walkę z chorobą, jest na nią już na zawsze uodporniony.

Najszybciej występującym i pojawiającym się właściwie u każdej chorej osoby objawem jest wysypka koloru bladoróżowego. Od tego też wzięła się nazwa choroby. Drugim objawem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest nienaturalne powiększenie węzłów chłonnych. Wspomniana już wysypka u niektórych osób wywołuje nieprzyjemne swędzenie, jednak nie jest to żadną regułą.
Warto też zaznaczyć, że chociaż z pozoru choroba ta przypomina odrę, to jej przebieg jest dużo lżejszy dla chorego organizmu. Różowa wysypka utrzymuje się przez jakieś dwa lub trzy dni, po czym znika całkowicie. Chociaż choroba sama w sobie nie jest groźna, to mogą wystąpić po niej różne powikłania, jak na przykład plamica różyczkowa czy różyczkowe zapalenie stawów, a także różyczkowe zapalenie mózgu.

Co do sposobów leczenia różyczki, to nie jest ono niezbędne. Jeżeli jednak już się je stosuje, to robi się to objawowo – polega to na odpowiednim dopasowaniu leków do aktualnego stanu chorej osoby. Jeżeli na przykład pacjent cierpi na wysoką gorączkę, to podaje się mu leki obniżające temperaturę. Może jednak zdarzyć się sytuacja, że z chorą osobą będzie miała kontakt kobieta ciężarna. W takim przypadku zaleca się, by otrzymała ona tak zwane gamma-globuliny, gdyż pozwoli to uchronić płód od takich chorób układu nerwowego czy sercowo-naczyniowego. Należy też pamiętać o tym, by chora osoba przeleżała w łóżku przez co najmniej cztery, do pięciu dni. W Polsce obowiązkowe są szczepienia przeciw różyczce, które otrzymują wszystkie dzieci w trzynastym miesiącu życia. Dodatkowo zaleca się, by przyszłe matki poddały się dodatkowemu szczepieniu, jeżeli wcześniej takowego nie otrzymały. Obowiązkowo szczepi się także wszystkie dziewczynki, które ukończyły trzynasty rok życia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]