Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
przepuklina pachwinowa
choroba wysokościowa
CMV
dychawica oskrzelowa
myopia
dur brzuszny
kamica fosforanowa
fobia
nieżyt żołądka
jaskra
ostrogi piętowe
prostata
dna moczanowa
wścieklizna
zespół Cushinga

 

rozedma płuc

Pojęcie medyczne rozedma płuc i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja rozedmy płuc napisana w sposób zrozumiały.

Palisz papierosy? Sprawdź czy jesteś narażony na rozedmę płuc!

Rozedma płuc polega na zbyt dużym wypełnianiu się powietrzem pęcherzyków płucnych, przez co następuje pękanie ich ścianek. Spowodowane jest to najczęściej nienaturalnym powiększeniem przestrzeni wypełnionych powietrzem, które najczęściej znajdują się w okolicach oskrzeli. Głównym utrudnieniem z jakim musi liczyć się osoba chorująca na rozedmę płuc, jest nieprawidłowa wymiana gazowa związana z całymi płucami. Rozedma jest niestety nieodwracalną przypadłością, która w końcu doprowadzi do głębokiego i nieuleczalnego uszkodzenia płuc.

Najbardziej popularnym i często spotykanym wśród chorych objawem choroby jest niespotykana wcześniej duszność, która może dopadać chory organizm w różnych chwilach, nawet podczas wykonywania pozornie lekkich i niewymagających wysiłku czynności czy zajęć. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że chociaż głównymi czynnikami wywołującymi rozedmę płuc są czynniki środowiskowe, jak na przykład zanieczyszczenia środowiska; to można się jej nabyć również przez nadmierne spożywanie wyrobów tytoniowych, zwłaszcza papierosów, których polskie społeczeństwo pali coraz więcej i więcej.

Mimo, że leczenie w przypadku te choroby tak naprawdę mija się z celem, to stosując kilka technik oddychania można funkcjonować w prawie normalny sposób. Najczęstszą poradą jaką osoby chore słyszą od swoich lekarzy, jest nauka oddychania przeponą. Polega ono na stosowaniu specjalnych technik oddechowych, dzięki którym nasz organizm otrzyma wyjątkowo duże porcje energii i świeżego tlenu. Oprócz niewątpliwego ułatwienia życia osobom chorym na rozedmę płuc, pobudza ono również nasze ciało w sposób naturalny i bardzo bezpieczny, dzięki czemu osoba stosująca ten typ oddychania jest silniejsza i ma dużo lepsze ogólne samopoczucie. Instrukcje oddychania przeponą można bez problemu znaleźć w wielu książkach lub internecie, należy jednak zawsze pamiętać o najważniejszych wskazówkach, do których niewątpliwie należy zatrzymanie wdychanego powietrza w organizmie, oraz wydychanie przez usta. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, powinniśmy udać się do naszego lekarza rodzinnego. Nawet jeżeli komuś początkowo może sprawiać to problemy, to naprawę warto poświęcić trochę czasu na opanowanie tej metody. Zwłaszcza powinny to zrobić osoby chorujące na opisywaną wyżej chorobę.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]