Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
młodzieńcza kifoza
choroby reumatyczne
uzależnienia
furuncle
prosaki
niedoczynność przytarczyc
rak prącia
próchnica zębów
chirurgia plastyczna
układ kostny
choroby hormonalne
tryper
koksartroza
agranulocytoza
wrodzona niedoczynność tarczycy

 

roponercze

Pojęcie medyczne roponercze i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja roponercza napisana w sposób zrozumiały.

Roponercze jest następstwem choroby wodonercza, przy której nadmiar nagromadzonego w miedniczce nerkowej moczu ulega zakażeniu doprowadzającego do powstania treści ropnej. Przy wodonerczu następuje rozszerzenie miedniczek oraz kielichów nerkowych z zanikiem tkanki nerkowej wskutek nacisku zalegającego w nerce moczu, który ma utrudniony z różnych przyczyn odpływ. W przypadku dojścia do zakażenia zarówno miedniczki jak i kielichy nerkowe wypełniają się gęstą wydzieliną ropną.

U chorego pojawia się osłabienie oraz brak łaknienia. Mogą również wystąpić słabe lub bardzo silne bóle. W przypadku drożności moczowodu wydobywa się z niego bardzo gęsta wydzielina świadcząca o rozwijającej się infekcji. Nerka chorego z roponerczem przestaje funkcjonować co potwierdza zazwyczaj badanie urograficzne.

Leczenie opiera się przede wszystkim na zabiegu operacyjnym. Przy wczesnym stadium choroby można jedynie podczas operacji usunąć przyczynę zastoju moczu ratując funkcję nerki. Dodatkowo pacjent przyjmuje leki przeciwbakteryjne, które zapobiegają dalszemu rozwojowi infekcji, która w konsekwencji może doprowadzić do ropni nerki, wątroby, mózgu czy płuc. Nieskutecznie przeprowadzanie leczenia może szybko doprowadzić pacjenta do ogólnoustrojowego zakażenia septycznego. W przypadku zupełnie nieczynnej nerki podczas zabiegu operacyjnego powinna zostać usunięta. Jeżeli wodonercze, które doprowadziło do roponercza jest obustronne może dość do pojawienia się u chorego mocznicy inaczej nazywanej uremią.

Zapobieganie pojawienia się niebezpiecznego roponercza uzależnione jest najczęściej od wczesnego wykrycia wodonercza a co się z tym wiąże usunięcia przyczyny utrudniającej odpływ gromadzącego się w miedniczkach i kielichach nerkowych moczu.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]