Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie oskrzeli
alergia
klimakterium
kamica moczowa
stłuczenie mózgu
polipy przewodu pokarmowego
rak jelita grubego
biegunka
astygmatyzm
wytrzeszcz oka
nadczynność hormonalna jąder
wymioty
choroby weneryczne
listerioza
zespół Kawasaki

 

ropniak opłucnej

Pojęcie medyczne ropniak opłucnej i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja ropniaka opłucnej napisana w sposób zrozumiały.

Ropniak opłucnej, jest to choroba, która polega na nagromadzeniu w jamie płucnej wysięku ropnego, którego przeważającą część stanowią rozpadające się leukocyty wielojądrzaste.

Jeżeli chodzi o przyczyny występowania tej choroby, to jest ich całkiem sporo. Jedną z nich może być przejście zakażenia z płuc w zapalenie płatowym lub odoskrzelowym. Inną przyczyną pojawienia się tej choroby może być zropienie wysięku, który początkowo był jałowy, czy tez krwiaka. Jeszcze inną przyczyną, kolejną już może być przejście zakażenie z okolicy podprzeponowej, albo ze ściany klatki piersiowej. Jeżeli chodzi o objawy, jaki występują u osób, które zaczynają cierpieć na tę chorobę, to wymienić należy między innymi ciężki stan pacjenta, a także duszności, niewydolność oddechową, oraz wysoką gorączkę.

Poruszając wątek metod diagnozowania tej choroby, należy zauważyć, że dzięki badaniu fizykalnemu zauważyć można chociażby zniesienie szmeru oddechowego, a także osłabienie pacjenta. Poprzez badanie radiologiczne zauważyć można zacienienie, które jest charakterystyczne dla płynu. Poprzez zrobienie punkcji zauważyć można ropny charakter wysięku. Po za tym, stosowane są również badania cytologiczne i bakteriologiczne. Na pewno warto również opisać, w jaki sposób przebiega leczenie tej choroby. Otóż, na początku ściana ropniaka jest cienka, dzięki czemu możliwe jest łatwe odessanie ropy. W przypadku ropniaka przewlekłego, czyli grubościennego, wyleczenie jest możliwe wtedy, kiedy dojdzie do zlikwidowania jamy poprzez usunięcie grubej ściany ropniaka. Ropniak powinien być leczony jak najwcześniej. W tym właśnie celu, stosowane mogą być antybiotyki i punkcja. Gdyby ropa była zbyt gęsta, usunąć można ją również drenażem, ssącym, albo zamkniętym.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]