Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
hipereozynofilia
wścieklizna
agranulocytoza
melanodermia
kamica nerkowa
otoskleroza
torbiel
flora bakteryjna
wytrzeszcz oka
oczopląs
ospa wietrzna
nieżyt nosa
czyraki skórne
wstrząs mózgu
zapalenie nerek

 

ropniak opłucnej

Pojęcie medyczne ropniak opłucnej i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja ropniaka opłucnej napisana w sposób zrozumiały.

Ropniak opłucnej, jest to choroba, która polega na nagromadzeniu w jamie płucnej wysięku ropnego, którego przeważającą część stanowią rozpadające się leukocyty wielojądrzaste.

Jeżeli chodzi o przyczyny występowania tej choroby, to jest ich całkiem sporo. Jedną z nich może być przejście zakażenia z płuc w zapalenie płatowym lub odoskrzelowym. Inną przyczyną pojawienia się tej choroby może być zropienie wysięku, który początkowo był jałowy, czy tez krwiaka. Jeszcze inną przyczyną, kolejną już może być przejście zakażenie z okolicy podprzeponowej, albo ze ściany klatki piersiowej. Jeżeli chodzi o objawy, jaki występują u osób, które zaczynają cierpieć na tę chorobę, to wymienić należy między innymi ciężki stan pacjenta, a także duszności, niewydolność oddechową, oraz wysoką gorączkę.

Poruszając wątek metod diagnozowania tej choroby, należy zauważyć, że dzięki badaniu fizykalnemu zauważyć można chociażby zniesienie szmeru oddechowego, a także osłabienie pacjenta. Poprzez badanie radiologiczne zauważyć można zacienienie, które jest charakterystyczne dla płynu. Poprzez zrobienie punkcji zauważyć można ropny charakter wysięku. Po za tym, stosowane są również badania cytologiczne i bakteriologiczne. Na pewno warto również opisać, w jaki sposób przebiega leczenie tej choroby. Otóż, na początku ściana ropniaka jest cienka, dzięki czemu możliwe jest łatwe odessanie ropy. W przypadku ropniaka przewlekłego, czyli grubościennego, wyleczenie jest możliwe wtedy, kiedy dojdzie do zlikwidowania jamy poprzez usunięcie grubej ściany ropniaka. Ropniak powinien być leczony jak najwcześniej. W tym właśnie celu, stosowane mogą być antybiotyki i punkcja. Gdyby ropa była zbyt gęsta, usunąć można ją również drenażem, ssącym, albo zamkniętym.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]