Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
konwulsje
choroba Cushinga
krwotok z dróg rodnych
dychawica oskrzelowa
dur brzuszny
przewlekły nieżyt nosa
ropień wątroby
niepłodność
flora bakteryjna
układ nerwowy
osteoporoza
zaćma
koklusz
skazy krwotoczne
sinica

 

ropień wątroby

Pojęcie medyczne ropień wątroby i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja ropnia wątroby napisana w sposób zrozumiały.

Ropień wątroby jest chorobą, która wywoływana jest przez bakterie ropotwórcze. Do takich bakterii należą przede wszystkim Klebsiella, Streptococcus, Psudomonas i Eschericha coli. Ropień może występować jako zakażenie ogniskowe pojedyncze lub mnogie i ma postać guzków, w których rozwija się stan zapalny wątroby. Guzki zawierają płynną treść ropną, która z czasem zaczyna wyciekać na ich zewnątrz i zakażać pozostał narządy.

Ropień wątroby występuje najczęściej u osób, których drogi żółciowe są zainfekowane lub też one same zachorowały na bakteriemię. Czasami bezpośrednim powodem może być również uraz wątroby, który powstał w trakcie przeszczepiania tego narządu.

Podstawowymi objawami towarzyszącymi pojawieniu się ropnia wątroby są bardzo wysoka gorączka, która może nawet dochodzić do czterdziestu stopni, dreszcze, ból wątroby oraz pobliskich narządów. Chory bardzo się poci, mocno traci na wadze i miewa niestety krwawe biegunki lub też stolce. Może również pojawić się płyn w opłucnej.

Jeśli chodzi o leczenie to najczęściej stosuje się odpowiedni zabieg chirurgiczny. Nie zawsze jednak jego wykonanie jest możliwe. Jeśli istnieje wiele mnogich ropni, to najpierw stosuje się odpowiednią kurację antybiotykową. Bardzo ciężko jednak dobrać jest odpowiednie środki farmakologiczne. W niektórych przypadkach potrzebne jest zamontowanie odpowiednich protez, które umieszczane są w przewodzie żółciowym.

Powikłania nieleczonego lub też źle leczonego ropnia wątroby mogą prowadzić do upośledzenia pracy wątroby, aż po jej całkowite wyniszczenie. Jeśli choroba ulegnie rozprzestrzenieniu, to czasami niezbędne jest niestety przeszczepienie wątroby. Ropień może pojawić się nawet u osoby z pozoru zdrowej. Jest charakterystyczny dla osób dorosłych i w podeszłym wieku, bez względu na płeć.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]