Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
oko nadwzroczne
niedoczynność przytarczyc
nadżerka
prostata
gorączka maltańska
kamica nerkowa
przewlekły nieżyt nosa
choroba lokomocyjna
nadciśnienie tętnicze
czyrak ucha
cholera
ostra białaczka szpikowa
choroba wieńcowa
nerwica hipochondryczna
choroby hormonalne

 

reumatyzm

Pojęcie medyczne reumatyzm i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja reumatyzmu napisana w sposób zrozumiały.

Reumatyzm to po prostu szereg dolegliwości, które objawiają się bólem stawów oraz mięśni. Zasadniczo można podzielić je na dwie grupy. Możemy mieć do czynienia z reumatycznymi chorobami zapalnymi (np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty itp.) i niezapalnymi (choroba zwyrodnieniowa stawów).

Przyczyny reumatyzmu są dość trudne do zdefiniowania. Tak naprawdę nie jest do końca wiadome, skąd bierze się to schorzenie. Ustalono, że uszkodzenie tkanki łącznej jest wynikiem zwrócenia się układu immunologicznego przeciwko sobie. Wiadomo także jakie są czynniki, które sprzyjają powstaniu chorób reumatycznych. Należy do nich między innymi zbyt duże obciążanie stawów oraz częste marznięcie i przebywanie w wilgotnym środowisku. Poza tym mogą być one wynikiem bagatelizowania innych chorób, takich jak chociażby angina. W niektórych przypadkach mogą być wywołane poprzez czynniki uczulające.

Objawy można podzielić na te dotyczące poszczególnych narządów jak i całego organizmu. Pojawia się ból oraz zniekształcenie stawów oraz trudności w ich poruszaniu. Poza tym pojawia się utrata masy ciała a także gorączka oraz ogólne osłabienie. Pojawia się także ból kręgosłupa oraz kości biodrowych. Diagnoza przeprowadzana jest na podstawie badań rentgenowskich, USG, tomografii, badania krwi itp.

Leczenie reumatyzmu niestety polegać może wyłącznie na łagodzeniu objawów. Należy stosować właściwą dietę, która bogata będzie w szczególności w produkty rybne. Oczywiście stosować należy leczenie farmakologiczne: niesteroidowe środki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe oraz preparaty, które spowalniają rozwój choroby. Najskuteczniejsza jest profilaktyka. Należy prowadzić aktywny tryb życia i starać się nie obciążać stawów. Nie należy także bagatelizować chorób, które nieleczone mogą doprowadzić do powstania zmian reumatycznych.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]