Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
listerioza
cytomegala
choroby jelita cienkiego
włókniak miękki
choroba lokomocyjna
kamica kielichowa
ropień wątroby
zapalenie języka
zapalenie tarczycy
brodawki
przerost migdałów
ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
rak wątroby
polio
świąd

 

refluks żołądkowo przełykowy

Pojęcie medyczne refluks żołądkowo przełykowy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja refluksu żołądkowo przełykowego napisana w sposób zrozumiały.

Refluks żołądkowo-przełykowy jest to schorzenie, które jest bardzo nie przyjemne dla poszkodowanego. Jest to nic innego jak wada naszego układu pokarmowego na odcinku żołądek-przełyk. Taki refluks polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądka. Jest to spowodowane niespranym działaniem zwieracza umieszczonego w dolnej części przełyku. Nie jest to aż tak poważna choroba by zagraża ona naszemu życiu. Jednak jest na tyle dokuczliwa i uciążliwa, że spędza ona sen z powiek niejednemu z nas.

Głównym symptomem refluksu żołądkowo-przełykowego jest prawie zawsze nam towarzysząca zgaga. Nasila się ona praktycznie zawsze po spożyciu jakiegoś posiłku. Dodatkowo odczuwamy pieczenie w okolicy mostka a także nieustanne wrażenie chęci wymiotowania. Czasami możemy także mieć bóle w okolicy piersiowej.

Leczenie tego schorzenia może być dwojakie. A mianowicie zachowawcze i chirurgiczne. To pierwsze polega głównie na podawaniu choremu lekarstw, które mają za zadanie zmniejszenia stężenia kwasu w żołądku. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów to należy przejść do następnego kroku, którym jest operacja. Polega ona na owinięciu dolnej części przełyku. To samo robimy z wpustem i dnem żołądka. Metoda ta jest znana, jaka fundoplikacja Nissena.

Osoby cierpiące na tą przypadłość często próbują samodzielnie się leczyć stosując jakieś zioła cz leki reklamowane w telewizji. Jednak każdy lekarz powie, że tylko leczenie pod okiem specjalisty może doprowadzić do polepszenia naszego zdrowia i samopoczucia. Należy pamiętać także, że w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego powinniśmy stosować odpowiednią dietę i unikać alkoholu. Osoba wyleczona z tej choroby wraca do normalnego życie i diety bez większych ograniczeń żywieniowych.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]