Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
pollinosis
układ pokarmowy
furuncle
zgaga
astma atopowa
oparzenia
uczulenie
zapalenie jelita grubego
zespół Kawasaki
nadczynność przytarczyc
astygmatyzm
choroba niedokrwienna serca
czkawka
niepłodność
krótkowzroczność

 

RDS

Pojęcie medyczne RDS i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja RDS napisana w sposób zrozumiały.

RDS jest to zespół zaburzenia oddychania, który występuje tylko i wyłącznie u noworodków. Jest to bardzo poważna choroba, gdyż układ oddechowy u takiego maleństwa nie jest jeszcze w pełni wytworzony. Najczęściej dotyczy to noworodków, które przyszły na świat za wcześnie. Taki wcześniak praktycznie nie ma szans przeżycia w takim przypadku.

Ten specyficzny zespół zaburzenia oddechowego jest najczęstszą przyczyną umieralności takich dzieci. W tych przypadkach często na nic zdają się wszelkiego rodzaju zabiegi i umiejętności lekarzy. Dzieci, u których zostanie wykryte RDS praktycznie nie mają szans by przezwyciężyć to schorzenie. Najczęstszą przyczyną powstania zespołu zaburzenia oddechowego jest niedobór surfaktantu płucnego. Możemy go podzielić dwojako. Pierwszy spowodowany jest obniżeniem jakości surfaktantu, drugi z kolei jego ilością.

Objawy z jakimi możemy się spotkać u dzieci cierpiących na RDS są widoczne gołym okiem. Noworodki przeważnie nie są w stanie samodzielnie oddychać, bądź to oddychanie jest bardzo utrudnione. Tylko szybka i sprawna interwencja lekarska może sprawić, że taki wcześniak ma jakąkolwiek szanse przeżycia.

Leczenie zespołu zaburzenia oddechowego jest bardzo mozolne i długotrwałe. Jest ono całkowicie uwarunkowane od interwencji chirurgicznej. Polega ona na włożeniu rurki do tchawicy takiego dziecka. Dzięki noworodek będzie wstanie oddychać przy pomocy respiratora. Dodatkowo podaje się takie maluchowi surfaktant, który ma za zadanie rozprężenie jego płuc i ograniczenie objawów tego zaburzenia. Leczenie takie musi być przeprowadzone pod ścisłym okiem specjalistów, gdyż tylko oni są w stanie pomóc takiemu dziecku. Niestety w wielu przypadkach noworodki nieprzezwyciężaną tego schorzenia i umierają.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]