Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
mobbing
rezonans magnetyczny
choroba zezowa
bulimia
halluksy
siniec
sinica
palce młotkowate
układ limfatyczny
otyłość
rozszczep podniebienia
nowotwór
kaszak
migrena
alkoholizm

 

rak trzustki

Pojęcie medyczne rak trzustki i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja raka trzustki napisana w sposób zrozumiały.

Rak trzustki jest to nowotwór złośliwy zlokalizowany w trzustce (w części zewnątrzwydzielniczej). Rak trzustki najczęściej występuje u chorych w starszym wieku oraz u osób chorujących na cukrzycę. Do czynników ryzyka, sprzyjających wystąpieniu tego rodzaju nowotworu należy palenie papierosów, przewlekłe zapalenie trzustki, zakażenie Helicobacter pylori, znaczna nadwaga, płeć (częściej chorują mężczyźni), rasa (częściej chorują afroamerykanie), obciążenie dziedziczne. Najczęściej rak trzustki zlokalizowany jest w głowie trzustki, a rzadziej w jej trzonie lub ogonie. Z uwagi na fakt, że rak trzustki rozpoznawany jest u chorego późno, rokowania są zazwyczaj niekorzystne.

Brak charakterystycznych objawów choroby, niemniej jednak występuje szereg symptomów. Do objawów zaawansowanego raka trzustki należy silny ból w nadbrzuszu i plecach. Wcześniej może pojawić się powiększenie wątroby, żółtaczka, półpasiec rzekomy. Chory traci apetyt, pojawiają się nudności, wymioty i biegunka i w konsekwencji zmniejsza się waga jego ciała. Występuje brak tolerancji glukozy. Pojawia się zakrzepowe zapalenie żył. Zmiana może być wyczuwalna przez powłoki brzuszne, może wystąpić wodobrzusze. Występują także zmiany o charakterze emocjonalnym takie jak złe samopoczucie, a nawet depresja.

Rak trzustki leczony jest operacyjnie, przy czym tylko 10-20 procent chorych może być leczonych w ten sposób. Możliwe są trzy metody: dystalna pankreatektomia, częściowa pankreatoduodenektomia i całkowite usunięcie trzustki. W przypadku gdy wiadomo, że operacje nie przynoszą skutku włączane jest leczenie paliatywne, w tym radioterapia, chemioterapia, blokada zwoju trzewnego, drenaż przewodu żółciowego i zespolenie żółciowo-pokarmowe. Można także przeszczepić narząd.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]