Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie opon mózgowych
cholera
otoskleroza
miażdżyca
powiększenie węzłów chłonnych
uraemia
grypa
świąd
choroba Scheuermanna
nekrofilia
nadżerka szyjki macicy
polipy jelita
ziołolecznictwo
rumień nagły
kolka nerkowa

 

rak trzonu macicy

Pojęcie medyczne rak trzonu macicy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja raka trzonu macicy napisana w sposób zrozumiały.

Wydaje się z nowotworów kobiecych mamy do czynienia tylko z rakiem szyjki macicy i rakiem piersi, a okazuje, że nowotworów narządów rodnych jest niestety więcej i najczęściej nie mamy o nich zielonego pojęcia. Jak diagnozować raka szyjki macicy wiemy, wiemy również, jakie badania wykonywać regularnie żeby mu zapobiec, ale co wiemy o raku trzonu macicy? Prawdopodobnie nic, a to niedobrze, bo jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Zatem jest to choroba groźna, ale na szczęście jest to taki rodzaj raka, który powoli rośnie a więc w porę można go zdiagnozować i z powodzeniem leczyć.

Rak trzonu macicy rozwija się w górnej części macicy, w dolnej natomiast rozwija się rak szyjki macicy. Czynników ryzyka wystąpienia tej choroby jest wiele. Jednym z nich jest wiek. Kobiety, które skończyły 40 rok życia są bardziej narażone na wystąpienie tej choroby. Poza tym zasadniczą rolę w powstawaniu raka trzonu macicy odgrywają żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny. Kolejną grupę ryzyka stanowią kobiety otyłe, kobiety, które nie rodziły, ale również kobiety, które mają długi okres cyklów miesiączkowych, a więc, u których okres rozpoczął się przed 12 rokiem życia, a skończył po ukończeniu 55 lat. Poza tym kobiety z cukrzycą również są w grupie ryzyka, jak również kobiety, które w czasie menopauzy przyjmują estrogeny w ramach hormonalnej terapii zastępczej.

Rak trzonu macicy leczy się na wiele sposobów. Można usunąć całą macicę lub jej część, czyli jest to histerotomia. Ta jednak metoda leczenia pozbawia kobietę możliwości zajścia w ciążę. Stosuje się również radioterapię i chemioterapię, jak również terapię hormonalną. Ta ostatnia jednak daje niestety możliwość nawrotu raka. Niestety w tej chorobie nie ma żadnych badań przesiewowych.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]