Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
wstrząs mózgu
różyczka
zapalenie otrzewnej
drgawki
otospongioza
zapalenie osierdzia
zaburzenia czynnościowe nerek
szumy uszne
chirurgia plastyczna
wytrzeszcz oka
kiła
rezonans magnetyczny
niedokrwistość
SARS
cholesterol

 

rak szyjki macicy

Pojęcie medyczne rak szyjki macicy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja raka szyjki macicy napisana w sposób zrozumiały.

W Polsce bardzo głośno w ciągu ostatnich kilku lat mówi się o walce z nowotworami. Tworzone są kampanie społeczne mające na celu uświadamiać ludzi, że nowotwór jest owszem chorobą groźną, ale w stu procentach wyleczalną, pod warunkiem, że zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium. Zatem wszelkie kampanie mają uświadamiać, że należy się badać, dbać o zdrowie i nie bagatelizować nietypowych objawów. Poza tym wraz ze wzrostem świadomości społecznej wzrastają również nakłady finansowe na leczenie pacjentów onkologicznych. Można by zatem powiedzieć, że będzie coraz lepiej pod tym względem. Nic bardziej mylnego. Lekarze szacują, że w najbliższych dwóch, trzech dekadach odsetek zachorowań na nowotwory wzrośnie i to znacząco.

Rak szyjki macicy jest na drugim miejscu pod względem żniwa jakie zbiera corocznie w Polsce. Kobiety szczególnie z małych miasteczek i wiosek badają się ginekologicznie tylko wówczas gdy są w ciąży. Dla znacznej części kobiet, u których diagnozowany jest rak szyjki macicy jest diagnozowany jest już za późno. Nie pomagają tu nowoczesne metody leczenia. Niestety rak zwycięża. Oczywiście ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy jest uzależnione od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest czynnik genetyczny. Poza tym wiek. Wiadomo również, że nosicielki wirusa HPV mają większą szanse zachorowania na tą chorobę niż kobiety nie będące nosicielkami tego wirusa. Liczy się również ilość partnerów seksualnych, ilość ciąż, a także to czy kobieta pali papierosy czy nie.

Leczenie raka szyjki macicy jest uzależnione od stadium choroby. W przypadku raka przedinwazyjnego bardzo skuteczna i wystarczająca może się okazać terapia promieniem laserowym czy też poprzez zamrażanie komórek nowotworowych. W stadiach bardziej zaawansowanych stosuję się radioterapię czyli naświetlanie, chemioterapię i histerotomię czyli całkowite usunięcie macicy.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]