Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
układ nerwowy
hipertyreoza
bielactwo
kłykciny kończyste
choroba Hashimoto
przewlekły nieżyt nosa
martwica przysadki
ziołolecznictwo
osteonecrosis
neuropatia
koksartroza
przerost migdałów
choroba zawodowa
nowotwory
ospa wietrzna

 

rak sutka

Pojęcie medyczne rak sutka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja raku sutka napisana w sposób zrozumiały.

Zauważalna zmiana kształtu sutka, jego owrzodzenie, zaczerwienienie przypominające skórkę pomarańczową, powiększenie węzłów chłonnych pod pachą, cieknąca z sutka wydzielina lub krew a wreszcie wyczuwalny guz mogą świadczyć o raku sutka.

Ryzyko pojawienia się choroby występuje u kobiet, które po ukończeniu trzydziestego roku życia nie rodziły lub przeszły pierwszą ciążę oraz w rodzinie notowane były zachorowania na raka sutka. W przypadku pojawienia się tego rodzaju objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W celu uniknięcia lub rozpoznania raka sutka we wczesnym stadium przeprowadzane są wśród kobiet w określonym wieku specjalistyczne badania mammograficzne. W przypadku podejrzenia choroby przeprowadza się dodatkowo badanie cytologiczne lub histologiczne.

Przy wczesnej diagnozie pierwszego stadium raka sutka stosuje się operację, która polega na miejscowym wycięciu guza oraz głębokiej radioterapii, która może zmniejszyć częstość nawrotów miejscowych. Większe szanse na zapobiegnięcie nawrotu choroby daje mastektomia radykalna. Jako terapię wspomagającą zaleca się najczęściej dodatkowo leczenie endokrynologiczne polegające na podawaniu pacjentce preparatów tamoksyfenu lub antagonisty estrogenów głównie u kobiet, które przeszły już menopauzę z zajętymi węzłami chłonnymi lub u których zaobserwowano obecność receptorów estrogenów w tkance nowotworowej. Często o skuteczności leczenia decyduje szybkie wykrycie wczesnego stadium choroby. Dlatego poddawanie się badaniom mammograficznym oraz samokontrola sutków jest szalenie istotne u kobiet, które skończyły czterdziesty rok życia. Ich uświadomienie zagrożeniem pojawienia się choroby daje szansę na jak najszybsze wykrycie pierwszych zmian chorobowych.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]