Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kamica szczawianowa
świąd
niedokrwistość
nietrzymanie moczu
kurcz
marskość wątroby
anorgazmia
nadczynność hormonalna jąder
choroba zawodowa
krętkowica kleszczowa
katar
choroba górska
ból ucha
karłowatość przysadkowa
sinubronchitis

 

rak oskrzela

Pojęcie medyczne rak oskrzela i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja raka oskrzela napisana w sposób zrozumiały.

Rak oskrzela częściej zwany, jako nowotwór płuc jest schorzeniem, która jest przyczyną bardzo wielkiej ilości zgonów wśród chorujących. Rak oskrzela jest na samym szczycie przyczyn śmierci u ludzi spowodowanych chorobą. W praktycznie stu procentach jest ona spowodowana paleniem papierosów. Dym nikotynowy jest głównym czynnikiem, który powoduje, że ludzie umierają. Bardzo rzadko zdarza, że rak oskrzela jest zdiagnozowany u osoby, która nie paliła tytoniu. Innymi czynnikami wywołującymi nowotwór płuc jest zanieczyszczenie środowiska a także bierne palenie. Najrzadszą przyczyną są predyspozycje genetyczne.

Objawy nowotworu oskrzela na początku mogą przypominać lekkie przeziębienie a dokładnie chrypka, przewlekły kaszel czy duszność. Jednak w zaawansowanej odmianie pacjenci także uskarżają się na ból w klatce piersiowej i bardzo często chorują na zapalenie płuc. W późniejszym stadium może pojawić się też krwioplucie i zaburzenie rytmu serca.

Leczenie nowotworu oskrzela jest karkołomne i bardzo rzadko skuteczne. Polega ono niestety praktycznie zawsze interwencji chirurgicznej. Taki specjalista usuwa jakiś fragment płuca, który jest najbardziej zaatakowany przez nowotwór. Najczęściej stosowaną metodą jest lobektomia, która polega na wycięciu jednego płata płuca. Rzadziej spotykamy się z pneumoneuktomią, w tedy chirurg wycina całe płuco. Niestety rak oskrzela bardzo często powoduje różnego rodzaju przerzuty, które mogą zaatakować każda część naszego organizmu. Dodatkowo zawsze podczas leczenia stosowana jest chemioterapia bądź radioterapia. Leczenie tego schorzenia bardzo wyniszcza nasz organizm. Jak widać ci ludzie ogromnie cierpią a przecież w większości przypadków wystarczyłoby by jak najszybciej rzucili palenie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]