Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
furunkuł
hypermetropia
syfilizm
choroby laryngologiczne
nerwica wegetatywna
nerwica dystymiczna
konwulsje
toksyczne zapalenie jelit
alergia
postrzał i rwa kulszowa
pląsawica Huntingtona
myśli natrętne
egocentryzm
rak prącia
anemia

 

rak odbytnicy

Pojęcie medyczne rak odbytnicy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja raka odbytnicy napisana w sposób zrozumiały.

Rak odbytnicy nazywany jest również rakiem jelita grubego. Jest to nowotwór, który rozwija się w odbytnicy, wyrostku robaczkowym, czy też w okrężnicy. Na całym świecie w ciągu roku z tego właśnie powodu umiera około sześciuset pięćdziesięciu tysięcy osób. Najwięcej osób choruje na raka odbytnicy w Zachodniej Europie, a także Ameryce Północnej. Choroba ta jest rzadko spotykana u osób poniżej czterdziestego roku życia, a najczęściej chorują na nią osoby, które mają już ponad siedemdziesiąt lat.

Objawami tej choroby są: bóle brzucha, krwawienie jawne, krwawienie utajone, zmiana rytmu wypróżnień, chudnięcie, wyczuwalny guz, niedokrwistość, brak łaknienia, wzdęcie brzucha, niedrożność, a także gorączka. Spory wpływ na częstotliwość konkretnych objawów ma to, która połowa jelita grubego jest chora. Sposób leczenia jest oczywiście odpowiednio dobierany do stadium choroby.

Stosować można zabieg chirurgiczny, radioterapię, albo chirurgię wraz z chemioterapią. Radioterapia stosowana jest, jako uzupełnienie leczenia. Stosować można także leczenie systemowe, którego celem jest zmniejszenie szans na nawrót choroby. W takim leczeniu stosuje się takie cytostatyki jak fluorouracyl, a także oksaliplatyna. To, jak długo może przeżyć pacjent po wyleczeniu zależy oczywiście od tego, jak bardzo zaawansowane było stadium choroby. Średnio, pięć lat przeżywa około czterdziestu pięciu procent pacjentów, ale w Polsce liczba ta wynosi zaledwie dwadzieścia pięć procent. Dość ważna w przypadku tej choroby jest profilaktyka. Osoby, które będą regularnie przyjmowały niesteroidowe leki przeciwzapalne, zmniejszają swoje szanse na zachorowanie i śmierć z powodu tej choroby aż o czterdzieści, a niekiedy nawet pięćdziesiąt procent. W profilaktyce wtórnej, ważne są przede wszystkim testy na obecność w kale krwi utajonej.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]