Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak jajnika
torbielowatość nerek
czyraczność
dalekowzroczność
oparzenia chemiczne
SARS
zapalenie najądrza
przewlekły katar
moczówka prosta
rak odbytnicy
krwotok z dróg rodnych
egocentryzm
rak przełyku
astma atopowa
nerwica wegetatywna

 

rak nerki

Pojęcie medyczne rak nerki i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja raka nerki napisana w sposób zrozumiały.

Rak nerki jest to bardzo rzadka choroba, która atakuje głównie mężczyzn w wieku średnim. A dokładniej rzecz ujmując rak nerkowo komórkowy jest jedną z odmian nowotworu złośliwego. Powstaje on przeważnie na cewkach krętych a w szczególności z ich komórek nabłonka. Pomimo tego, że ten nowotwór jest dość rzadki możemy go podzielić na parę podgrup. Najczęściej spotykamy się z rakiem jasnokomórkowym. Inne rodzaje to rak brodawkowy, chromofobny, sarkomatoidalny oraz rak powstający z cewek zbiorczych.

W większości przypadków sami jesteśmy sobie winni zachorowania na nowotwór nerki. Gdyż najczęściej spotykanymi czynnikami, które wywołują ten właśnie nowotwór są palenie, otyłość czy nadużywanie leków przeciwbólowych. Duże zagrożenie mają także ludzie pracujący w niezdrowych warunkach. Azbest czy kadm to bardzo niebezpieczne chemikalia, które także mogą wpłynąć na nasze zdrowie. Najrzadziej spotykaną przyczyną raka nerki są predyspozycje genetyczne.

Ludzie bardzo często odkrywają, że są chorzy na ten rodzaj nowotworu zbyt późno. Jest to spowodowane tym, że rak nerki często w pierwszych fazach przebiega bez objawowo. Zaledwie dziesięć procent chorych uskarża się na dolegliwości takie jak krwiomocz czy ból. Istnieje oczywiście jeszcze wiele innych objawów. Chorzy często tracą sporą masę ciała. Miewają także graczkę, podwyższone ciśnienie czy niedokrwistość. Tak szeroki wachlarz objawów sprawia, że wczesna wykrywalność tego nowotworu jest na bardzo niskim poziomie.

Leczenie tego typu nowotworu jest bardzo skrajne. Przeważnie jedynym skutecznym środkiem walki z rakiem nerki jest operacja, podczas której usuwany jest chory organ. Niestety odsetek ludzi, którzy przejdą pełną rekonwalescencje jest bardzo mały. Przeważnie taki zabieg wydłuża jedynie życie takiego pacjenta.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]