Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
neurastenia
choroba piąta
wady serca
otępienie starcze
botulizm
otyłość
kłykciny kończyste
stwardnienie rozsiane
nowotwór
rak sromu i pochwy
stłuczenie mózgu
chłoniak
posocznica
choroby mięśni
nudności

 

rak jelita grubego

Pojęcie medyczne rak jelita grubego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja raka jelita grubego napisana w sposób zrozumiały.

Rak jelita grubego, to nowotwór złośliwy pochodzenia nabłonkowego umiejscowiony w końcowym odcinku przewodu pokarmowego. Jak każdy nowotwór, także ten umiejscowiony w jelicie grubym powstaje wtedy, gdy komórki namnażają się w sposób niekontrolowany, chociaż nie powinny. Co więcej, nie są podobne do tych komórek, które normalnie występują w jelicie grubym i nie są otoczone tak zwaną torebką, co umożliwia im po pierwsze atakowanie sąsiadujących z nimi tkanek, a po drugie migrację do innych miejsc w organizmie. Tak więc rak jelita grubego może dawać przerzuty ujawniające się w innych tkankach. Rak może charakteryzować się różnym stopniem zaawansowania, od zmian zlokalizowanych w ścianie jelita przez zmianę, która wyszła poza ścianę jelita, ale nie objęła węzłów chłonnych, i zmiany, które obejmują także węzły chłonne, aż po rozległe zainfekowanie organizmu.

Do objawów choroby należy krew w stolcu o różnym zabarwieniu, zarówno jasnoczerwona jak i ciemnoczerwona. Osoba cierpiąca na raka jelita grubego często ma uczucie niepełnego wypróżnienia, jej stolce są ołówkowe, wąskie. Przytrafiają się jej biegunki lub zatwardzenia, obserwuje ona zmiany w częstotliwości wypróżniania. Ponadto rakowi jelita grubego mogą towarzyszyć bóle brzucha, uczucie wypełnienia w brzuchu, osłabienia i wymioty. Często także dochodzi do znacznej utraty wagi.

Raka jelita grubego leczy się między innymi operacyjnie. Zabieg polega na usunięciu zmienionych chorobowych komórek wraz z fragmentem otaczającej tkanki. Stosowana jest także chemioterapia, a więc podawanie leków, które mają za zadanie zniszczyć komórki rakowe. Stosuje się także radioterapię (miejsce zmiany jest napromieniowywane wewnętrznie lub zewnętrznie) i immunoterapię (zwykle dożylna iniekcja lub inne formy pobudzania układu odpornościowego).

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]