Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba Heinego i Medina
dur brzuszny
zapalenie jelit
łuszczyca
nerwica lękowa
OZZP
CMV
zapalenie zatok
choroba Alzheimera
botulizm
rak jelita grubego
halluksy
choroba afektywna dwubiegunowa
anorgazmia
chrypka

 

rak jelita grubego

Pojęcie medyczne rak jelita grubego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja raka jelita grubego napisana w sposób zrozumiały.

Rak jelita grubego, to nowotwór złośliwy pochodzenia nabłonkowego umiejscowiony w końcowym odcinku przewodu pokarmowego. Jak każdy nowotwór, także ten umiejscowiony w jelicie grubym powstaje wtedy, gdy komórki namnażają się w sposób niekontrolowany, chociaż nie powinny. Co więcej, nie są podobne do tych komórek, które normalnie występują w jelicie grubym i nie są otoczone tak zwaną torebką, co umożliwia im po pierwsze atakowanie sąsiadujących z nimi tkanek, a po drugie migrację do innych miejsc w organizmie. Tak więc rak jelita grubego może dawać przerzuty ujawniające się w innych tkankach. Rak może charakteryzować się różnym stopniem zaawansowania, od zmian zlokalizowanych w ścianie jelita przez zmianę, która wyszła poza ścianę jelita, ale nie objęła węzłów chłonnych, i zmiany, które obejmują także węzły chłonne, aż po rozległe zainfekowanie organizmu.

Do objawów choroby należy krew w stolcu o różnym zabarwieniu, zarówno jasnoczerwona jak i ciemnoczerwona. Osoba cierpiąca na raka jelita grubego często ma uczucie niepełnego wypróżnienia, jej stolce są ołówkowe, wąskie. Przytrafiają się jej biegunki lub zatwardzenia, obserwuje ona zmiany w częstotliwości wypróżniania. Ponadto rakowi jelita grubego mogą towarzyszyć bóle brzucha, uczucie wypełnienia w brzuchu, osłabienia i wymioty. Często także dochodzi do znacznej utraty wagi.

Raka jelita grubego leczy się między innymi operacyjnie. Zabieg polega na usunięciu zmienionych chorobowych komórek wraz z fragmentem otaczającej tkanki. Stosowana jest także chemioterapia, a więc podawanie leków, które mają za zadanie zniszczyć komórki rakowe. Stosuje się także radioterapię (miejsce zmiany jest napromieniowywane wewnętrznie lub zewnętrznie) i immunoterapię (zwykle dożylna iniekcja lub inne formy pobudzania układu odpornościowego).

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]