Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
uremia
choroba lokomocyjna
OZZP
zapalenie tchawicy
zapalenie mózgu
artretyzm
jęczmień
koksartroza
grypa
hypermetropia
obrzęk
nadczynność hormonalna jąder
krwawiączka A i B
wypadanie włosów
choroba Haglunda Severa

 

rak endometrium

Pojęcie medyczne rak endometrium i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja raka endometrium napisana w sposób zrozumiały.

Rak endometrium najczęściej zagraża kobietom starszym, które przeszły już menopauzę. Jest to nowotwór atakujący trzon macicy. Mimo, iż jest to nowotwór złośliwy, istnieje możliwość jego całkowitego wyleczenia. Szczególnie narażone na raka endometrium są kobiety po 40 roku życia. Najwyższy wskaźnik zachorowań zauważa się natomiast między 60 a 70 rokiem życia. Do rozwoju choroby mogą przyczynić się hormony płciowe występujące w organizmie kobiety. Estrogeny, które wydzielane są w nadmiernych ilościach mogą spowodować rozwinięcie się nowotworu. Inną przyczyną jest również nieregularna owulacja a nawet otyłość. Bardziej narażona na raka endometrium jest również kobieta która w swoim życiu nigdy nie była w ciąży. Podczas tego okresu wytwarza się progesteron, który odgrywa niezwykle ważną rolę. Czynnikiem negatywnie wpływającym na rozwój tej choroby może okazać się również cukrzyca.

Objawy raka endometrium uzależnione są od zaawansowania stadium choroby. U kobiet które nie przeszły jeszcze menopauzy niepokojącym sygnałem są krwawienia między miesiączkowe. W wypadku jakichkolwiek nieregularnych krwawień powinno się zasięgnąć porady ginekologa.

Kobiety które okres menopauzy mają już za sobą nie powinny lekceważyć dolegliwości w postaci różnego rodzaju upławów. Mogą wystąpić również bóle w okolicy podbrzusza a także spadek masy ciała. Takie objawy mogą sygnalizować rozwój poważnej choroby. Wczesne wykrycie choroby daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Jeżeli natomiast objawy zostaną zignorowane, a nowotwór stopniowo będzie się rozwijał może to spowodować przerzuty, co jak wiadomo stanowi zagrożenie dla życia człowieka. W ramach leczenia konieczna jest operacja, dzięki której możliwe jest usunięcie macicy. Stosowana jest również radioterapia oraz chemioterapia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]