Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie najądrza
zapalenie twardówki
salmonellowe zatrucie pokarmowe
choroby zębów
trądzik pospolity
pantycopenia
zaćma
gonartroza
niewydolność krążenia
refluks żołądkowo przełykowy
kamica cystowa
narkomania
choroba Hashimoto
rak żołądka
pląsawica Huntingtona

 

pyłkowica

Pojęcie medyczne pyłkowica i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja pyłkowicy napisana w sposób zrozumiały.

Pyłkowica jest to choroba polegająca na występujących sezonowo zmianach zapalnych na błonie śluzowej wyścielającej nos, spojówki, gardło i oskrzela wynikających z uczulenia na pyłek roślin (przede wszystkim traw i zbóż, ale także drzew i bylicy). Często pyłkowica współwystępuje z atakami astmy oraz zmianami skórnymi i zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Pyłkowica pojawia się w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości, ale może także po raz pierwszy ujawnić się u człowieka dorosłego. Układ, który w sposób szczególny będzie reagował zmianami zapalnymi zależy od indywidualnych uwarunkowań osobniczych. Część osób w sposób szczególny odczuwa zmiany w spojówkach, inne w nosie, a jeszcze inne w gardle i oskrzelach. Intensywność pyłkowicy zależy od stężenia alergenu w powietrzu, tak więc choroba najbardziej intensywna jest w okresie pylenia traw i drzew, szczególnie podczas ładnej pogody, gdyż intensywne opady obniżają stężenie pyłków, a przez to przyczyniają się do łagodzenia dolegliwości.

Pierwsze objawy pyłkowiny to uczucie swędzenia, a późnej pieczenia spojówek albo wyściółki nosa. Podobne odczucia mogą pojawić się na podniebieniu a nawet w uszach. W późniejszym okresie pojawia się kichanie i intensywny kaszel, czemu towarzyszy katar wynikający z intensywnego wytwarzania wodnistej wydzieliny. Chorym osobom trudno jest oddychać, w związku z czym mają kłopoty ze snem, chrapią. Brak odpowiedniego nocnego wypoczynku przekłada się na mniej specyficzne objawy choroby, takie jak ogólne rozbicie i zmęczenie a nawet podwyższona temperatura. Ponadto chorzy na pyłkowicę uskarżają się na światłowstręt, łzawienie i inne dolegliwości wynikające z zapalenia spojówek, które dotyka narząd wzroku.

Leczenie pyłkowicy polega na podawaniu leków oraz unikaniu, na ile to możliwe, kontaktu z alergenami.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]