Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
roponercze
choroby jelita cienkiego
rezonans magnetyczny
krwiak opłucnej
rak odbytnicy
nagła głuchota
arytmia
kamica moczanowa
zapalenie płuc
osteoporoza
RDS
dysfagia
odwarstwienie siatkówki
zapalenie tarczycy
czyraczność

 

pyłkowica

Pojęcie medyczne pyłkowica i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja pyłkowicy napisana w sposób zrozumiały.

Pyłkowica jest to choroba polegająca na występujących sezonowo zmianach zapalnych na błonie śluzowej wyścielającej nos, spojówki, gardło i oskrzela wynikających z uczulenia na pyłek roślin (przede wszystkim traw i zbóż, ale także drzew i bylicy). Często pyłkowica współwystępuje z atakami astmy oraz zmianami skórnymi i zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Pyłkowica pojawia się w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości, ale może także po raz pierwszy ujawnić się u człowieka dorosłego. Układ, który w sposób szczególny będzie reagował zmianami zapalnymi zależy od indywidualnych uwarunkowań osobniczych. Część osób w sposób szczególny odczuwa zmiany w spojówkach, inne w nosie, a jeszcze inne w gardle i oskrzelach. Intensywność pyłkowicy zależy od stężenia alergenu w powietrzu, tak więc choroba najbardziej intensywna jest w okresie pylenia traw i drzew, szczególnie podczas ładnej pogody, gdyż intensywne opady obniżają stężenie pyłków, a przez to przyczyniają się do łagodzenia dolegliwości.

Pierwsze objawy pyłkowiny to uczucie swędzenia, a późnej pieczenia spojówek albo wyściółki nosa. Podobne odczucia mogą pojawić się na podniebieniu a nawet w uszach. W późniejszym okresie pojawia się kichanie i intensywny kaszel, czemu towarzyszy katar wynikający z intensywnego wytwarzania wodnistej wydzieliny. Chorym osobom trudno jest oddychać, w związku z czym mają kłopoty ze snem, chrapią. Brak odpowiedniego nocnego wypoczynku przekłada się na mniej specyficzne objawy choroby, takie jak ogólne rozbicie i zmęczenie a nawet podwyższona temperatura. Ponadto chorzy na pyłkowicę uskarżają się na światłowstręt, łzawienie i inne dolegliwości wynikające z zapalenia spojówek, które dotyka narząd wzroku.

Leczenie pyłkowicy polega na podawaniu leków oraz unikaniu, na ile to możliwe, kontaktu z alergenami.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]