Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rzęsistkowica
choroba von Willebranda
bielactwo
flora bakteryjna
niedoczynność tarczycy
drgawki
zapalenie wątroby
mocznica
borelioza
torbielowatość nerek
kamica żółciowa
gościec przewlekle postępujący
pylica płuc
torbiel jajnika
choroby zwyrodnieniowe

 

pylica płuc

Pojęcie medyczne pylica płuc i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja pylicy płuc napisana w sposób zrozumiały.

Pylica płuc nie tylko dotyka górników, ale także inne klasy zawodowe.

Pylica płuc jest przewleką chorobą układu oddechowego człowieka. Przyczyna jej powstania w organizmie jest długotrwałe wdychanie różnorodnych pyłów – krzemionka krystaliczna, pył węglowy, tlenki żelaza czy azotu - szczególnie narażeni na tą chorobę są osoby pracujące w przemyśle lakierniczym, przy obróbce kamieni, a także w górnictwie. Choroba charakteryzuje się zachorowaniem na liczna choroby układu oddechowego, takie jak: rozedmy płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli, a także powstawaniem duszności wysiłkowej. Chory czuje się ciągle zmęczony, odczuwa ból w klatce piersiowe, ma wysoką gorączkę, jego organizm jest bardzo osłabiony.

Charakterystyczne i niezbyt miłe dla naszych oczu jest odksztuszanie plwociny o zabarwieni czerwono-czarnym. Skutkiem tego jest niewydolność oddechowa, a także silny kaszel. Nieleczona pylica płuc prowadzi do ciężkich powikłań, jakimi mogą być na przykład liczne guzy płuc oraz zmiany nowotworowe, których wyleczenie kosztuje nie tylko dużo czasu, ale także siły.

Leczenie zaawansowanej pylicy jest bardzo ciężkie. Po pierwsze należy udać się do lekarza specjalisty – pulmonologa, który po zebraniu odpowiedniego wywiadu środowiskowego stwierdzi, w jakim dokładnie stadium choroby jesteśmy i zaleci nam odpowiednie leczenie. Należy jednak od razu postawić sobie sprawę jasno – leczenie tej choroby jest bardzo trudne i nie zawsze skutkuje oczekiwanymi rezultatami.

Podstawowe kroki zalecane w leczeniu pylicy to między innymi: zmniejszenie wykonywanych czynności fizycznych, które najbardziej narażają organizm na zapotrzebowanie na tlen, udrożnienie drzewa oskrzelowego – w tym przypadku najczęściej stosuje się odpowiednio dobrane leki, które poszerzają chory narząd. Niezwykle ważne jest też usunięcie wszystkich czynników chorobotwórczych z miejsca pracy chorej osoby. Niestety wiele osób o tym zapomina i mimo długotrwałego leczenia, nie odczuwają oni żadnej widocznej poprawy. W przypadku gdy nie istnieje żadna możliwość pozbycia się lub chociaż ograniczenia niewskazanych czynników, to należy rozważyć możliwość zmiany pracy.

Najczęściej osoba chorująca na pylicę stara się o niemałe odszkodowanie, tak więc jeżeli wniosek taki zostanie pozytywnie rozpatrzony, to otrzyma ona pieniądze, które z pewnością wystarczą jej do czasu znalezienia nowej pracy, w której nie będzie styczności z pyłami.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]