Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba wysokościowa
krwioplucie
pokrzywka
młodzieńcza kifoza
pyrosis
dysplazja stawów biodrowych
polio
myopia
choroba tarczycy
choroby psychiczne
neurastenia
dyfteria
influenza
skazy krwotoczne
blizna

 

przyzębica

Pojęcie medyczne przyzębica i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja przyzębicy napisana w sposób zrozumiały.

Przyzębica to inaczej mówiąc zapalenie przyzębia. Jest to typowe następstwo zapalenia dziąseł. Jak dotąd nie znamy tak naprawdę wszystkich przyczyn tego schorzenia. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, iż na pewno zachorowaniu sprzyja brak prawidłowej higieny jamy ustnej. Co ciekawe, zachorowania są także często następstwem nieprawidłowego leczenia stomatologicznego.

Przyzębica określana bywa często mianem „utrata zębów”. Co ciekawe, nie dotyka ona wyłącznie zepsutych zębów, ale także i zdrowych. Choroba rozwija się bowiem w przestrzeniach międzyzębowych. W tych miejscach mnożą się bakterie, które niestety niszczą korzeń zębowy. Taki stan rzeczy powoli rozprzestrzenia się na całe uzębienie powodując stopniowe uszkodzenia kości szczękowych. W wyniku tego schorzenia dochodzi także do zaniku dziąseł. Jeśli nie będzie się walczyć z chorobą, to może dojść do utraty całości uzębienia.

Jak zatem zapobiegać chorobie? Cóż, przede wszystkim należy systematycznie oraz właściwie dbać o swoje zęby. W tym celu należy odwiedzać lekarza stomatologa, który będzie co jakiś czas oczyszczał nasze uzębienie z kamienia nazębnego. Poza tym należy przestrzegać zasady mycia zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Tutaj liczy się przede wszystkim profilaktyka, bowiem leczenie jest praktycznie niemożliwe. Owszem, można podjąć leczenie chirurgiczne, polegające na usuwaniu stanów zapalnych, ale jest ono bardzo długotrwałe, bolesne i kosztowne. Mimo iż przeprowadza się je przy miejscowym znieczuleniu, to jednak pacjent czuje się niezbyt komfortowo. Poza tym zabiegom towarzyszy obfite krwawienie z dziąseł. Dlatego też znacznie lepiej jest po prostu dbać o swoje uzębienie i nie dopuścić do tego, by taka sytuacja stała się także naszym udziałem.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]