Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
marskość wątroby
głuchota starcza
krwiak
kolka jelitowa
gorączka
zaćma
choroby jelita cienkiego
kłykciny kończyste
megakariocytopenia
rak oskrzela
jaskra
gruczolistość
testotoksykoza
neurologia
furunkuł

 

przewlekły nieżyt nosa

Pojęcie medyczne przewlekły nieżyt nosa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja przewlekłego nieżytu nosa napisana w sposób zrozumiały.

Przewlekły nieżyt nosa powstaje z reguły w wyniku częstych infekcji pochodzenia wirusowego i bakteryjnego zarówno samego nosa jak i zatok położonych w jego sąsiedztwie.

Do objawów przewlekłego nieżytu nosa należy przede wszystkim śluzowa lub ropno-śluzowa wydzielina, która utrzymuje się w przypadku przewlekłego nieżytu znacznie dłużej niż zwykły katar. Wydzielina i obrzęk śluzówki nosa powoduje, że chory zmuszony jest oddychać nieprawidłowo - przez usta, co dodatkowo zwiększa ryzyko powstawania infekcji. W wyniku długo utrzymującego się schorzenia chory może doznać także upośledzenia powonienia. W przebiegu przewlekłego nieżytu nosa mogą także pojawić się polipy, które dodatkowo zwiększają niedrożność nosa i to z obydwu stron – mówimy wtedy o przerostowym przewlekłym nieżycie nosa. Przewlekły nieżyt nosa może mieć także postać zanikową – nazwa ta pochodzi od zanikania śluzówki nosa, jaka ma miejsce w przebiegu tego schorzenia.

Leczenie sprowadza się przede wszystkim do dbałości o utrzymanie lub przywrócenie drożności nosa, a więc usuwanie wydzieliny oraz w razie potrzeby nawilżanie śluzówki nosa. Leczenie przewlekłego nieżytu nosa może być także chirurgiczne - polegające na przywróceniu drożności nosa poprzez pozbycie się niekorzystnych zmian.

Aby zapobiec pojawieniu się przewlekłego nieżytu nosa należy unikać kontaktu z osobami cierpiącymi na to schorzenie oraz na zwykły katar. Wskazane jest także unikanie ekspozycji na działanie i zapach niektórych substancji chemicznych. Należy także utrzymywać właściwą wilgotność w pomieszczeniach, w których się przebywa. W przypadku, gdy występowanie przewlekłego nieżytu nosa ma związek z warunkami mieszkania lub pracy, należy zastanowić się nad ograniczeniem szkodliwych czynników do minimum, w tym na przykład nad zmianą miejsca pracy.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]