Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
układ kostny
układ płciowy
rak żołądka
choroba Meniera
rozszczep podniebienia
zapalenie oskrzeli
nadwrażliwość pokarmowa
bezsenność
eunuchoidyzm
zapalenie wątroby
uremia
choroba piąta
zapalenie krtani
zapalenie mózgu
kleszczowe zapalenie mózgu

 

przerost migdałów

Pojęcie medyczne przerost migdałów i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja przerostu migdałów napisana w sposób zrozumiały.

Przerost migdałów polega na nadmiernym rozroście tkanki aneroidalnej w gardle. Przyczyną choroby są nawracające infekcje prowadzące do utrzymującego się powiększenia tkanki limfatycznej. Przerastać może zarówno migdałek gardłowy jak i migdałki podniebienne.

W zachowaniu osoby cierpiącej na przerost migdałków gardłowych, czyli dziecka (w okresie dojrzewania migdałek gardłowy zanika i traci swoje funkcje, dlatego też u osób dorosłych zachorowania nie występują,) obserwuje się trudności z prawidłowym oddychaniem zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. W dzień chory oddycha przez usta, a w nocy pochrapuje. Także mowa osoby, u której doszło do przerostu migdałków, ma charakter nosowy. W wyniku przerostu migdałka gardłowego pojawiają się częste infekcje, ponieważ osoba chora oddycha przez usta, a więc wdycha powietrze bezpośrednio do organizmu i nie zostaje ono oczyszczone i ogrzane, jak to ma miejsce w przypadku oddychania przez nos. Pojawiają się także stany zapalne zatok, wysiękowe zapalenia uszu, a nawet niedosłuch. W przypadku przerośniętych migdałków podniebiennych mowa chorego jest „kluskowa”, mają także miejsce kłopoty podczas przyjmowania pokarmów o stałej konsystencji. Przerost migdałków podniebiennych może także prowadzić do groźnych dla zdrowia osoby chorej obturacyjnych bezdechów, które można poznać po donośnym chrapaniu, niespokojnym śnie, ruchach ciała i szerokich konsekwencjach niedostatecznego nocnego wypoczynku.

W przypadku przerostu migdałka stosuje się farmakoterapię – leki podawane doustnie i krople. Leczenie przerostu migdałka gardłowego polega czasami na jego usunięciu, czyli adenotomii. Ten sposób stosowany jest wtedy, gdy leczenie farmakologiczne nie daje rezultatów, a poza tym przerost migdałka sprawia, że znacznie utrudnione jest oddychanie, słyszenie lub zatoki boczne nosa są niedrożne.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]