Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
wrzód miękki
postrzał i rwa kulszowa
nowotwory
prosaki
kamica cystowa
RDS
flora bakteryjna
alkoholizm
rak prącia
palce młotkowate
fobia
afta
furunkuł
myopia
polipy macicy

 

przerost migdałów

Pojęcie medyczne przerost migdałów i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja przerostu migdałów napisana w sposób zrozumiały.

Przerost migdałów polega na nadmiernym rozroście tkanki aneroidalnej w gardle. Przyczyną choroby są nawracające infekcje prowadzące do utrzymującego się powiększenia tkanki limfatycznej. Przerastać może zarówno migdałek gardłowy jak i migdałki podniebienne.

W zachowaniu osoby cierpiącej na przerost migdałków gardłowych, czyli dziecka (w okresie dojrzewania migdałek gardłowy zanika i traci swoje funkcje, dlatego też u osób dorosłych zachorowania nie występują,) obserwuje się trudności z prawidłowym oddychaniem zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. W dzień chory oddycha przez usta, a w nocy pochrapuje. Także mowa osoby, u której doszło do przerostu migdałków, ma charakter nosowy. W wyniku przerostu migdałka gardłowego pojawiają się częste infekcje, ponieważ osoba chora oddycha przez usta, a więc wdycha powietrze bezpośrednio do organizmu i nie zostaje ono oczyszczone i ogrzane, jak to ma miejsce w przypadku oddychania przez nos. Pojawiają się także stany zapalne zatok, wysiękowe zapalenia uszu, a nawet niedosłuch. W przypadku przerośniętych migdałków podniebiennych mowa chorego jest „kluskowa”, mają także miejsce kłopoty podczas przyjmowania pokarmów o stałej konsystencji. Przerost migdałków podniebiennych może także prowadzić do groźnych dla zdrowia osoby chorej obturacyjnych bezdechów, które można poznać po donośnym chrapaniu, niespokojnym śnie, ruchach ciała i szerokich konsekwencjach niedostatecznego nocnego wypoczynku.

W przypadku przerostu migdałka stosuje się farmakoterapię – leki podawane doustnie i krople. Leczenie przerostu migdałka gardłowego polega czasami na jego usunięciu, czyli adenotomii. Ten sposób stosowany jest wtedy, gdy leczenie farmakologiczne nie daje rezultatów, a poza tym przerost migdałka sprawia, że znacznie utrudnione jest oddychanie, słyszenie lub zatoki boczne nosa są niedrożne.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]