Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
pyłkowica
kolka nerkowa
ostra białaczka szpikowa
gigantyzm
polio
angina
brodawki
układ dokrewny
nagła głuchota
cytomegala
nerwice
tryper
zapalenie ucha środkowego
nerwica depresyjna
lęk

 

prostata

Pojęcie medyczne prostata i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja prostaty napisana w sposób zrozumiały.

Przerost gruczołu krokowego prostaty dotyka coraz większej ilości mężczyzn po 50. Roku życia. Przeczytaj i dowiedz się jak nie zachorować.

Etiologia niektórych chorób gruczołu krokowego nie jest do końca znana naukowcom z dziedziny medycyny. Choroba ta może być związana z zaburzeniami równowagi hormonalnej w przebiegu procesów starzenia się. W okolicy około cewkowej gruczołu krokowego tworzą się liczne włókniakogruczolaki. Przewężenie światła cewki prowadzi do bolesnych problemów z oddawaniem moczu, co powoduje jego zastój i sprzyja licznym zakażeniom, na przykład wtórnymi zmianami zapalnymi w obrębie pęcherza krokowego, tworzeniu kamieni moczowych czy nawet upośledzeniu czynności nerek. Objawem jest nasilający się częstomocz, który wywołany jest niecałkowitym opróżnieniem pęcherza. Może wystąpić ( i występuje u większości chorych w początkowej fazie choroby) także kroplowe oddawanie moczu, a nawet jego nietrzymanie. Wysiłek podczas jego oddawania może spowodować niebezpieczny krwiomocz. U chorych występują także ostre bóle brzucha w jego dolnej części i gwałtowne parcie na pęcherz.
Leczenie może przybierać różne formy, w zależności od zaawansowania choroby. W początkowych fazach choroby stosuje się leczenie farmakologiczne polegające na zażywaniu tabletek hormonalnych – osłabiają one działanie hormonów gruczołu; tabletek roślinnych – mają działanie przeciw obrzękowe, przeciw zapalne i przeciw bakteryjne lub makrolitów polienowych – wpływają na poziom hormonów, a także oddziaływają na metabolizm gruczoły krokowego. Leczenie zabiegowe polega na usunięciu przerośniętej tkanki gruczolaka oraz poprawie drożności cewki bez usunięcia tkanek gruczołu. Jest to zabieg operacyjny, więc trzeba się na niego dużo wcześniej zapisać.

Profilaktyka oparta jest w dużej części na prowadzeniu aktywnego trybu życia (pływanie, jazda na rowerze, bieganie, spacery – ogólna aktywność fizyczna w ciągu każdego dnia), jak i na utrzymywaniu zdrowej, zbilansowanej diety. U osób u których wykryto pierwsze stadia choroby, powinno wprowadzić się do diety takie składniki i produkty, jak na przykład: słonecznik, sezam, bób, soję, fasolę, pestki dyni czy groch. Są one bowiem bardzo bogate w cynk, który jest głównym składnikiem leków na problemy z prostatą. Osoby które już zachorowały na tą przykrą przypadłość, powinny pamiętać o tym, by zawsze stosować się do dwóch najważniejszych zaleceń: należy ograniczyć palenie oraz unikać spożywania płynów przed snem.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]