Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
przepuklina pachwinowa
ostrogi piętowe
różyczka
posocznica
ból zeba
kołatanie serca
cytomegala
płonica
celiakia
prostata
kamica moczanowa
zapalenia dróg oddechowych
gorączka
prosaki
blizna

 

próchnica zębów

Pojęcie medyczne próchnica zębów i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja próchnicy zębów napisana w sposób zrozumiały.

Próchnica zębów (caries dentium) to choroba, z którą najprawdopodobniej spotkał się każdy z nas. Z medycznego punktu widzenia polega ona na demineralizacji i rozpadzie twardych tkanek zęba. W powstałym ubytku dochodzi do zakażenia miazgi zęba. Jeżeli jest ono nieleczone skutkuje uszkodzeniem naczyń krwionośnych i zębów, aż w końcu doprowadza do śmierci zęba. Wyróżnia się próchnicę szkliwa, zębiny oraz korzenia.

Istnieje kilka przyczyn powstawania próchnicy zębów, przy czym muszą wystąpić wszystkie, aby choroba w pełni się rozwinęła. Należą do nich bakterie płytki nazębnej, cukry obecne w jamie ustnej, wrażliwość zęba na obecność szkodliwych substancji i bakterii oraz przedłużające się w czasie oddziaływanie tychże czynników. Nie oznacza to, iż każde pojawienie się bakterii oraz zjedzenie potraw zawierających cukry będzie skutkować próchnicą. Regularne czyszczenie zębów pastą z fluorem oraz odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej skutecznie zapobiega rozwojowi choroby.

Powstawanie próchnicy zaczyna się od pojawienia się początkowo białej, później ciemniejącej plamki na zębie. Później kwasy i bakterie uszkadzają zębinę, co prowadzi do ubytku. Jeżeli do tej pory nie nastąpiło leczenie, bakterie zaczynają atakować miazgę zęba, która po czasie skutkuje martwicą miazgi. Jest ona doskonałą pożywką dla bakterii, które dzięki niej są w stanie dalej atakować organizm człowieka, co doprowadza do chorób nawet w tak odległych narządach jak kości, żyły czy serce.

Leczenie zależy od stadium rozwoju próchnicy. Przy regularnych wizytach u dentysty zazwyczaj udaje się ją rozpoznać na tyle wcześnie, aby usunąć chorą tkankę zęba i zastąpić ją wypełnieniem. Przy większych ubytkach należy już zastosować tak zwane leczenie kanałowe. Jeśli zaś ząb jest już na tyle zniszczony, że leczenie nie przyniesie poprawy, zostaje on usunięty.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]