Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
trądzik
stwardnienie rozsiane
choroba Scheuermanna
cholesterol
chrypka
nerwica natręctw
miastenia
chrapanie
krętkowica kleszczowa
zapalenie ucha środkowego
niedoczynność przytarczyc
dychawica oskrzelowa
hipotermia
zespół Cushinga
czerniak

 

powiększenie węzłów chłonnych

Pojęcie medyczne powiększenie węzłów chłonnych i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja powiększenia węzłów chłonnych napisana w sposób zrozumiały.

Powiększenie węzłów chłonnych jest to choroba, które może mieć różnorakie podłoże. Dlatego czasami bardzo ciężko konkretnie stwierdzić przyczyny tego schorzenia. Także istnieje ogromna masa przyczyn, które mogą wywołać takie powiększenie węzłów chłonnych. W medycynie to schorzenie jest bardziej znane, jako Limfadenopatia.

Głównymi przyczynami tej jakże skomplikowanej choroby są nacieki w węźle. Dzielą się one na zapalne i nowotworowe. Oczywiście te drugie są o wiele bardziej poważne, gdyż konsekwencje nowotworów mogą być ogromne. Powiększenie węzłów chłonnych może zostać także wywołane przez chłoniaka czy białaczkę. Innym powodem Limfadenopatii jest proliferacja limfocytów i makrofagów.

Uogólniając powiększenie węzłów chłonnych dzieli się na regionalne i ogólne. Pierwsze z nich może powstać przy różnego rodzaju chorobach związanych z danym regionalizmem naszego organizmu. Najczęściej mówimy w takich przypadkach o różyczce czy odrze. Innymi chorobami bezpośrednio związanymi z węzłami są także toksoplazmoza, sarkoidoza a nawet gruźlica.

Poważniejszymi limfadenopatiami są te ogólne, gdyż obejmują one bardzo często wszystkie węzły chłonne w naszym organizmie. W takich przypadkach ingerencja w nasz organizm jest ogromna. Najczęściej wywołana jest ona przez mononukleozę zakaźną, HIV i dżumę dymieniczą. Są to choroby, które mogą prędzej czy później doprowadzić do śmierci danego człowieka.

Węzły chłonne są bezpośrednio związane z układem odpornościowym człowieka. Dlatego jakiekolwiek zaburzenia z nimi związane mogą przynieść drastyczne skutki. Leczenie węzłów chłonnych jest skomplikowane i długotrwałe. Przeważnie opiera się ono na leczeniu hormonalnym. A jak wiadomo każda taka ingerencja w nasz organizm zwiększa zagrożenie naszego życia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]