Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba von Willebranda
zespół Cushinga
nadczynność przytarczyc
krwotok z nosa
gronkowcowe zatrucie pokarmowe
limfopenia
karłowatość przysadkowa
tężec
hipertyreoza
ropniak opłucnej
hipotermia
czyraczność
oparzenia
choroba Parkinsona
katar żołądka

 

posocznica

Pojęcie medyczne posocznica i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja posocznicy napisana w sposób zrozumiały.

Posocznica często nazywana sepsą jest zespołem ogólnoustrojowej reakcji zapalnej. Przyczyną posocznicy może być infekcja obejmująca jamę brzuszną, układ moczowy, zapalenie płuc czy opon rdzeniowo-mózgowych. Sepsa może zostać wywołana przez każdy drobnoustrój, pasożyt, wirus a nawet bakteria atopowa.

Pojawia się ona najczęściej w warunkach szpitalnych na oddziałach intensywnej terapii, na których przebywają ciężko chorzy pacjenci poddawani ciężkim dla organizmu zabiegom medycznym. Posocznica może rozwijać się również w warunkach poza szpitalnych. Narażone na nią są przede wszystkim małe dzieci, młodzież, osoby starsze oraz osłabione. Często pojawia się w dużych skupiskach ludzkich.

Do pierwszych objawów rozwijającej się choroby należy zwiększenie liczby oddechu do dwudziestu na minutę, temperatura ciała utrzymująca się poniżej trzydziestu stopni lub powyżej trzydziestu ośmiu stopni. Ilość leukocytów we krwi wacha się podobnie jak temperatura od poniżej czterech tysięcy do powyżej dwunastu tysięcy. Następuje niewydolność określonych narządów oraz układów organizmu zakażonego pacjenta. Badania mikrobiologiczne wskazują obecność specjalnego patogenu, co potwierdza diagnozę wystąpienia posocznicy.

Leczenie choroby a szczególnie w jej ciężkim stanie jest długotrwałe i często zagrożone niepowodzeniem. Powinno odbywać się w szpitalu na oddziale intensywnej terapii. Podczas leczenia zazwyczaj stosuje się antybiotyki, oterapię, płynoterapię, kortykosteroidy i wiele innych w zależności od niewydolności określonych układów lub narządów chorego. Zastosowanie specjalnej szczepionki nie zapobiega rozwoju choroby a jedynie może zmniejszyć częstotliwość występowania infekcji patogenami, które doprowadzają do rozwoju posocznicy.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]