Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
salmonellowe zatrucie pokarmowe
węzły chłonne
ornitoza
udar mózgu
alergiczny katar
nekrofilia
paradontoza
odmrożenia
czyrak ucha
płonica
ból ucha
rak jajnika
przyzębica
omdlenie
układ dokrewny

 

półpasiec

Pojęcie medyczne półpasiec i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja półpaśca napisana w sposób zrozumiały.

Półpasiec to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus VZV. To ten sam wirus, który wywołuje ospę wietrzną. Na chorobę tę najczęściej zapadają osoby dorosłe. W przypadku dzieci pojawia się ospa wietrzna, którą na szczęście przechodzi się tylko jeden raz w swoim życiu. Co jednak nie oznacza, że przejście ospy zapobiega występowaniu dolegliwości, jaką jest półpasiec. Niestety w tym przypadku dochodzi do reaktywacji wirusa, który w postaci utajonej przez cały czas znajduje się w naszym organizmie. Co ciekawe, półpaścem można zarazić się od osoby, która choruje na ospę wietrzną, ale nie od osoby, która choruje na półpasiec.

Półpasiec umiejscawia się przeważnie wzdłuż linii nerwów. Jest to bardzo bolesna dolegliwość, która bardzo często utrudnia choremu normalne funkcjonowanie. Jeśli pojawia się w postaci pręg na przykład na plecach, to taka osoba może mieć nawet problemy ze swobodnym oddychaniem. Każdy oddech wiąże się bowiem bezpośrednio z odczuwaniem bólu.

Nie do końca wiadome jest, co tak naprawdę wpływa na odnowienie się zakażenia, jakim jest półpasiec. Zasadniczo można jednak powiedzieć, iż narażone na jego wystąpienie są osoby, które mają znacznie osłabioną odporność lub przechodzą poważne infekcje. Bardzo często pojawia się także w trakcie choroby nowotworowej oraz po szczepieniach. Występuje również jako dolegliwość związana ze stresem oraz stanem osłabienia.

Objawami charakterystycznymi dla tego schorzenia są zmiany na skórze. Pojawiają się pęcherzyki surowicze na podłożu rumieniowym. Mogą one występować w jednym konkretnym miejscu, jak też być rozsiane po danej powierzchni. Najczęściej pojawiają się na twarzy, tułowiu i klatce piersiowej. Leczenie to przede wszystkim stosowanie leków o działaniu przeciwwirusowym, takich jak acyklowir czy famcyklowir. Podaje się także kortykosteroidy. Stosuje się również specyfiki o działaniu odkażającym, znieczulającym a także ściągającym.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]