Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zaburzenia równowagi
zaćma
katar żołądka
choroby laryngologiczne
choroba Alzheimera
myśli natrętne
choroba wysokościowa
choroba Pfeiffera
shopoholizm
uremia
chrapanie
moczówka prosta
karłowatość przysadkowa
dusznica bolesna
choroba Cushinga

 

polipy przewodu pokarmowego

Pojęcie medyczne polipy przewodu pokarmowego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja polipów przewodu pokarmowego napisana w sposób zrozumiały.

Polip jest to guzowaty twór wyrastający z błon śluzowych, jest on bardzo często mnogi. Jest powodem rozrastania łagodnych błon śluzowych. Jego zazwyczaj kształt jest coś w rodzaju maczugi, składa się z bardzo cienkiej nóżki tak zwanej szypuły. Zawiera znaczną część odżywiającą jak również bardzo kuliste, oraz miękkie zgrubienie. Wyróżnia się polip najbardziej zapalny, gruczołakowaty, Jak również rozrostowy oraz z zaburzeniami rozwojowymi.

Warto zauważyć, iż szczególną postacią polipów zapalnych są polipy regeneracyjne, w których dochodzi do nadmiernego rozrostu błony śluzowej, jako reakcji na jej zniszczenie. W polipach tych najbezpieczniejszych, czyli tych nowotworowych rozrost dotyczy przede wszystkim nabłonka. Polipy są to twory, które dostają się do światła przewodu. Bardzo rzadko występują również w jelicie czy żołądku. Za to w przewodzie pokarmowym mogą być one niestety gromadami. Występują w postaci bardzo łagodnych nowotworów.

Bardzo często polipy przez dłuższy czas mogą nie dawać o sobie znać, jednak w skutek tarcia przesuwają się z treści jelitowej, powodując przewlekłe krwawienia oraz biegunkę. Jeśli chodzi zaś o odpowiednie rozpoznanie, to może wyjść tylko z inicjatywy chorego, który sam się zgłosi jak również opowie odpowiedniemu i profesjonalnemu lekarzowi o swoich dolegliwościach.

Natomiast z biegiem lat polipy mogą doprowadzić do znacznego powstania złośliwego nowotworu, dlatego bardzo często też zaleca się jak najszybszą wizytę u lekarza. Zazwyczaj bardzo często polipy można likwidować nawet operacyjne. Szczególnie niebezpieczne oraz bierze się je najbardziej pod uwagę to te krwawiące. Istotna jest również odpowiednio dobrana dieta. Schorzenie to zazwyczaj może występować niestety dziedzicznie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]