Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
układ moczowy
afta
kiła
zapalenie osierdzia
mocznica
wstrząs mózgu
choroba Pfeiffera
niewydolność hormonalna jąder
alergia
zapalenie jądra
pyrosis
gościec przewlekle postępujący
rak przełyku
choroba afektywna dwubiegunowa
cysta naskórkowa

 

polipy macicy

Pojęcie medyczne polipy macicy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja polipów macicy napisana w sposób zrozumiały.

Polipy macicy tworzą się na nabłonku szyjki macicy. Mamy dwa rodzaje polipów: gruczolakowe lub włókniste, w zależności od tego czy polip ten ma w swej budowie więcej struktur gruczołowatych czy tkanki łącznej. Jest to zmiana niezłośliwa, a więc nie ma obawy, że taki polip jest nowotworem. Kobiety, które mają znikomą wiedzę na ten temat, albo nawet nie mają tej wiedzy w ogóle, często po diagnozie czują się niepewnie. Nie ma żadnych obaw. Należy regularnie badać się u lekarza ginekologa.

Przyczyny powstawania polipów nie są do końca zbadane i jednoznaczne. Wiadomo, że sprzyjają ich powstawaniu zaburzenia hormonalne. Występują najczęściej u kobiet w okresie rozrodczym, rzadko spotykane są u kobiet w okresie menopauzy.

Diagnozowanie polipów jest uzależnione od tego w jakim miejscu powstaną. Niektóre z nich można zdiagnozować podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Inne, na przykład te, które powstają w jamie macicy będą widoczne dopiero podczas badania USG dopochwowego.

Objawy towarzyszące występowaniu polipów to zazwyczaj obfite upławy, krwawienie z dróg rodnych pomiędzy miesiączkami, krwawienie po stosunku czy wreszcie skurcze macicy. Jednakże w wielu przypadkach polip początkowo nie daje żadnych oznak. Podobnie jak w przypadku wielu schorzeń kobiecych bardzo istotne jest to, żeby się regularnie badać ginekologicznie, informować lekarza o wszelkich nietypowych zmianach w naszym organizmie, nawet jeżeli wydają się one nam niegroźne.

Leczenie polipów zazwyczaj polega na ich usunięciu poprzez łyżeczkowanie. Badanie histopatologiczne, które jest następstwem usunięcia polipa daje jednoznaczną odpowiedź z jakiego rodzaju zmianą mamy do czynienia. Zazwyczaj jednak nie ma powodów do obaw. Takie zmiany najczęściej są zupełnie niegroźne.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]