Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba Krona
choroba Vaqueza
zapalenie krtani
trądzik pospolity
kamica moczanowa
rak przełyku
krwotok z nosa
otospongioza
chrypka
zaburzenia czynnościowe nerek
rzęsistkowica
anoreksja
choroby oczu
zapalenie tchawicy
furunkuł

 

polipy macicy

Pojęcie medyczne polipy macicy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja polipów macicy napisana w sposób zrozumiały.

Polipy macicy tworzą się na nabłonku szyjki macicy. Mamy dwa rodzaje polipów: gruczolakowe lub włókniste, w zależności od tego czy polip ten ma w swej budowie więcej struktur gruczołowatych czy tkanki łącznej. Jest to zmiana niezłośliwa, a więc nie ma obawy, że taki polip jest nowotworem. Kobiety, które mają znikomą wiedzę na ten temat, albo nawet nie mają tej wiedzy w ogóle, często po diagnozie czują się niepewnie. Nie ma żadnych obaw. Należy regularnie badać się u lekarza ginekologa.

Przyczyny powstawania polipów nie są do końca zbadane i jednoznaczne. Wiadomo, że sprzyjają ich powstawaniu zaburzenia hormonalne. Występują najczęściej u kobiet w okresie rozrodczym, rzadko spotykane są u kobiet w okresie menopauzy.

Diagnozowanie polipów jest uzależnione od tego w jakim miejscu powstaną. Niektóre z nich można zdiagnozować podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Inne, na przykład te, które powstają w jamie macicy będą widoczne dopiero podczas badania USG dopochwowego.

Objawy towarzyszące występowaniu polipów to zazwyczaj obfite upławy, krwawienie z dróg rodnych pomiędzy miesiączkami, krwawienie po stosunku czy wreszcie skurcze macicy. Jednakże w wielu przypadkach polip początkowo nie daje żadnych oznak. Podobnie jak w przypadku wielu schorzeń kobiecych bardzo istotne jest to, żeby się regularnie badać ginekologicznie, informować lekarza o wszelkich nietypowych zmianach w naszym organizmie, nawet jeżeli wydają się one nam niegroźne.

Leczenie polipów zazwyczaj polega na ich usunięciu poprzez łyżeczkowanie. Badanie histopatologiczne, które jest następstwem usunięcia polipa daje jednoznaczną odpowiedź z jakiego rodzaju zmianą mamy do czynienia. Zazwyczaj jednak nie ma powodów do obaw. Takie zmiany najczęściej są zupełnie niegroźne.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]