Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak wątroby
sepsa
nadczynność tarczycy
krzywica
rak jelita grubego
rzęsistkowica
gorączka gruczołowa
niedoczynność gruczołów przytarczycznych
agranulocytoza
osteoporoza
rak prącia
cysta
pląsawica Huntingtona
pantycopenia
astygmatyzm

 

polipy jelita

Pojęcie medyczne polipy jelita i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja polipów jelita napisana w sposób zrozumiały.

Polipy jelita są to łagodne guzki występujące w błonie śluzowej jelita. Mogą mieć średnicą kilku, ale także kilkudziesięciu milimetrów. Kształtem mogą przypominać grudkę lub grzybek. W przypadku budowy gruczołowej istnieje prawdopodobieństwo przekształcenia się polipa w nowotwór złośliwy – raka jelita. Polipy mogą występować w mniejszych lub większych skupiskach na terenie jelita. W przypadku, gdy polipy osiągają większe rozmiary, mogą przekształcić się w nowotwór zwłaszcza, jeśli chory jest w starszym wieku (wiek jest bowiem czynnikiem ryzyka). Możliwe jest także zaburzenie funkcjonowania jelit poprzez polipy tak duże, że ich średnica zbliżona jest do średnicy jelita. Polipy występują u około 7 procent populacji.

Choroba przez pewien czas przebiega bezobjawowo, ale może też w ogóle nie dawać objawów. Do objawów polipów jelita należą widoczne w stolcu krew i śluz. Może pojawić się biegunka, wydalanie gazów, mogą także mieć miejsce skurcze i bóle brzucha.

Polipy jelita leczone są operacyjnie – są usuwane endoskopowo lub chirugicznie. Polip odcinany jest za pomocą specjalnej pętli lub niszczony laserem. Nie zapobiega to jednak tworzeniu się kolejnych polipów, dlatego stan chorego musi być kontrolowany i musi on regularnie poddawać się badaniom, w tym kolonoskopii, czyli wziernikowaniu jelita. Badanie histopatologiczne daje odpowiedź na pytanie, czy polip jest zmianą łagodną, czy też przekształcił się w zmianę o charakterze złośliwym. Ponadto chory musi przejść na dietę, w której znajdzie się duża ilość błonnika. W przypadku polipów jelita nie stosuje się praktycznie żadnych leków. W przypadku zajęcia przez polipy całego jelita (dzieje się tak często w genetycznie uwarunkowanych odmianach polipowatości) stosuje się kolektomię, czyli usunięcie całego jelita.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]