Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
powiększenie węzłów chłonnych
zapalenie ślinianek
polipy nosa
hipotyreoza
zapalenie oskrzeli
świerzbiączka
choroba tarczycy
choroby skóry
neuropatia
choroba Alzheimera
zapalenie pochwy
pyłkowica
podbiegnięcie krwawe
melanodermia
kamica moczanowa

 

polipy jelita

Pojęcie medyczne polipy jelita i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja polipów jelita napisana w sposób zrozumiały.

Polipy jelita są to łagodne guzki występujące w błonie śluzowej jelita. Mogą mieć średnicą kilku, ale także kilkudziesięciu milimetrów. Kształtem mogą przypominać grudkę lub grzybek. W przypadku budowy gruczołowej istnieje prawdopodobieństwo przekształcenia się polipa w nowotwór złośliwy – raka jelita. Polipy mogą występować w mniejszych lub większych skupiskach na terenie jelita. W przypadku, gdy polipy osiągają większe rozmiary, mogą przekształcić się w nowotwór zwłaszcza, jeśli chory jest w starszym wieku (wiek jest bowiem czynnikiem ryzyka). Możliwe jest także zaburzenie funkcjonowania jelit poprzez polipy tak duże, że ich średnica zbliżona jest do średnicy jelita. Polipy występują u około 7 procent populacji.

Choroba przez pewien czas przebiega bezobjawowo, ale może też w ogóle nie dawać objawów. Do objawów polipów jelita należą widoczne w stolcu krew i śluz. Może pojawić się biegunka, wydalanie gazów, mogą także mieć miejsce skurcze i bóle brzucha.

Polipy jelita leczone są operacyjnie – są usuwane endoskopowo lub chirugicznie. Polip odcinany jest za pomocą specjalnej pętli lub niszczony laserem. Nie zapobiega to jednak tworzeniu się kolejnych polipów, dlatego stan chorego musi być kontrolowany i musi on regularnie poddawać się badaniom, w tym kolonoskopii, czyli wziernikowaniu jelita. Badanie histopatologiczne daje odpowiedź na pytanie, czy polip jest zmianą łagodną, czy też przekształcił się w zmianę o charakterze złośliwym. Ponadto chory musi przejść na dietę, w której znajdzie się duża ilość błonnika. W przypadku polipów jelita nie stosuje się praktycznie żadnych leków. W przypadku zajęcia przez polipy całego jelita (dzieje się tak często w genetycznie uwarunkowanych odmianach polipowatości) stosuje się kolektomię, czyli usunięcie całego jelita.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]