Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
polio
rezonans magnetyczny
nerwica neurasteniczna
zapalenie osierdzia
konflikt matczyno płodowy
wytrzeszcz oka
choroby cywilizacyjne
niepłodność
migotanie przedsionków
żebra
halluksy
zapalenie jelit
gorączka gruczołowa
pokrzywka
zanik kostny

 

polio

Pojęcie medyczne polio i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja polio napisana w sposób zrozumiały.

Polio jest to wirus wywołujący jedną z najgorszych chorób, jakie do tej pory znamy. Jest nią choroba Heinego-Medina. Przez wiele lat ta choroba zbierała ogromne żniwa w szczególności na półkuli północnej, gdzie rozwinęła się najbardziej. W dzisiejszych czasach jest praktyczne wyleczalna, gdyż od jakiegoś czasu stosowane są odpowiednie szczepionki do walki z nią. Oczywiście nigdy nie będziemy w stanie przewidzieć tego czy aby czasem nie powstanie jakiś nowy szczep tego wirusa, który zaatakuje nas znowu.

Wirus ten przenoszony jest drogą feralno-oralną. Dlatego też tak bardzo ważne jest by cały czas utrzymywać higienę osobistą na jak najwyższym poziomie. Tylko w ten sposób będziemy mogli skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się tego wirusa.

Infekcja tym wirusem zawsze odbywa się poprzez drogi feralne lub oralne. Następnie wirus poprzez nabłonek jelitowy replikuje się i dalej atakuje nasz organizm. Głównym celem tego wirusa są węzły chłonne oraz cały układ krwionośny. W groźniejszy przypadkach zaatakowany jest także układ nerwowy a w szczególności komórki rdzenia kręgowego.

Choroba ta przebiega różnorako, zależności od miejsca, które zostanie zaatakowane. Jednak najczęściej są to okolice mózgu. To sprawia, że osoba chora jest narażona na zapalenie mózgu, co może przynieść nieodwracalne konsekwencje. Istnieje wiele przypadków dzieci, które nigdy nie wróciły do normalnego życia. Wirus ten sprawia, że mięśnie takiego dziecka bardzo często odmawiają posłuszeństwa a to z kolei doprowadza do kalectwa a czasem i śmierci.

Na szczęście w miarę szybko została stworzona skuteczna szczepionka, która zapobiega takowej infekcji. Prekursorem w tej dziedzinie była szczepionka Koprowskiego, która była podawana doustnie. W dzisiejszych czasach stosowane są już bardziej nowoczesne szczepionki, a mianowicie Salka i Sabina.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]