Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak płuc
zapalenie wątroby
drgawki
bielactwo
bębnica
bóle kręgosłupa
błonica
zawał mięśnia sercowego
przewlekła niewydolność wieńcowa
hiperaldosteronizm
układ płciowy
zakupoholizm
kleszczowe zapalenie mózgu
układ kostny
stwardnienie rozsiane

 

pokrzywka

Pojęcie medyczne pokrzywka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja pokrzywki napisana w sposób zrozumiały.

Pokrzywka to bardzo popularna i jedna z najczęściej występujących dolegliwości skórnych. To reakcja skóry na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych. W ich wyniku na ludzkiej skórze pojawiają się bardzo charakterystyczne bąble pokrzywkowe. Same bąble nie są bolesne, ale towarzyszy im silny i niezbyt przyjemny świąd.

Pokrzywka dotyka mniej więcej jedną piątą część naszej populacji. Może być ona związana z alergią lub też mieć podłoże niealergiczne. Jak nie trudno się domyśleć, pokrzywkę alergiczną wywołują alergeny. Przeważnie są to pokarmy, czasami również leki oraz substancje wziewne, takie jak na przykład pyłki roślin lub roztocza kurzu. Alergeny u osób cierpiących na alergię zostają przez nasz organizm pomyłkowo rozpoznane jako szkodliwe, co wówczas staje się przyczyną konieczności zareagowania przez nasz organizm i rozpoczęcia walki, w wyniku której powstaje obrzęk oraz pojawiają się bąble. Alergeny przeważnie dostają się do naszego organizmu z zewnątrz. Czasami jednak mogą one pochodzić z wnętrza naszego organizmu. Ma to miejsce na przykład w związku z próchnicą, w wyniku przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych lub zatok itp. Zasadniczo w tych przypadkach mowa jest o pokrzywce ostrej, której objawy widoczne są mniej więcej do sześciu tygodni.

Zdarza się również i tak, że po sześciu tygodniach bąble nadal są widoczne. Wówczas mamy do czynienia z pokrzywką przewlekłą. Jest ona jednak schorzeniem znacznie rzadszym. Dotyka w szczególności osób dorosłych i w zasadzie ma w większości przypadków podłoże niealergiczne.

Pokrzywka to przede wszystkim bąble, które bardzo szybko się pojawiają. Są one koloru różowego lub porcelanowo- białe. Po pewnym czasie znikają i nie pozostawiają nawet najmniejszego śladu. Mają różne kształty i rozmiary. Czasami zdarza się tak, iż wysiewom pokrzywki towarzyszą objawy takie jak obrzęk błon śluzowych jamy ustnej a także obrzęk dróg oddechowych. Wówczas pokrzywka może być niebezpieczna dla naszego organizmu, bowiem może powodować duszność a nawet uniemożliwiać normalne oddychanie.

Pokrzywkę można skutecznie leczyć. Najlepszym wyjściem jest wyeliminowanie czynnika, który ją wywołuje. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Jeśli pokrzywka związana jest z przyjmowaniem określonym pokarmów, to doraźnie zaleca się zastosowanie środków o działaniu przeczyszczającym. Poza tym stosuje się środki antyhistaminowe oraz podaje się wapń wraz z witaminą C.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]