Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie mięśnia sercowego
wstrząs anafilaktyczny
zapalenie jelita grubego
kardiomepatie
moczówka prosta
matołectwo
nekrofilia
otępienie starcze
bielactwo nabyte
skazy krwotoczne
półpasiec
choroby zwyrodnieniowe
choroby jelita grubego
egocentryzm
wstrząs urazowy

 

podbiegnięcie krwawe

Pojęcie medyczne podbiegnięcie krwawe i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja podbiegnięć krwawych napisana w sposób zrozumiały.

Podbiegnięcia krwawe (sugillationes) potocznie zwane są siniakami lub sińcami. Przyczyną ich powstawania jest wynaczynienie (czyli wylew) krwi do tkanki podskórnej lub do głębszych tkanek przy utrzymanym krążeniu pod dostatecznym ciśnieniem. W jego efekcie na skórze w miejscu podbiegnięcia krwawego powstaje sinawo granatowe zabarwienie. Najczęściej dochodzi do przerwania ciągłości naczyń krwionośnych w wyniku urazu mechanicznego, na przykład wskutek uderzenia tępym przedmiotem lub upadku na twardą powierzchnię.

Istnieje jednak kilka innych czynników, które mogą wpływać na pojawianie się podbiegnięć krwawych. Jednym z nich jest skaza krwotoczna, czyli skłonność do krwawień o różnym nasileniu w obrębie układów, narządów i tkanek. Wyróżnia się postać wrodzoną, gdzie występuje najczęściej niedobór jednego składnika krzepnięcia, oraz nabytą. Do innych czynników predysponujących występowanie podbiegnięć krwawych należą także stany zapalne naczyń krwionośnych (szczególnie żył), przewlekłe leczenie kortykosteroidami oraz awitaminoza C (znaczny niedobór lub całkowity brak w organizmie witaminy C – może prowadzić także do szkorbutu). Starsze osoby również zauważają u siebie częstsze występowanie podbiegnięć krwawych. Jest to związane ze stwardnieniem i „kruchością” ścian naczyń, które postępują wraz z wiekiem. Samoistne sińce powstają też na skutek wystąpienia chorób nowotworowych układu krwiotwórczego (na przykład chłoniaki i białaczki).

Jeżeli na skórze zauważymy sińce, należy przykładać do nich zimne okłady, na przykład z serwatki lub kwaśnego mleka. W przypadku gdy zasinienie pojawi się w okolicy oczodołu (tzw. siniec okularowy) albo w okolicy zausznej, może to sugerować poważne obrażenia wewnętrzne czaszki.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]