Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
oko krótkowzroczne
półpasiec
rzęsistkowica
kolka niemowlęca
choroba glutenowa
choroby jelita cienkiego
zapalenie mózgu
nadkrwistość
układ nerwowy
syfilizm
nerwica neurasteniczna
kaszel
nerwica lękowa
krótkowzroczność
dalekowzroczność

 

pląsawica Huntingtona

Pojęcie medyczne pląsawica Huntingtona i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja pląsawicy Huntingtona napisana w sposób zrozumiały.

Pląsawica Huntingtona jest to choroba mająca podłoże genetyczne. Atakuje ona centralny układ nerwowy człowieka. Schorzenie to jest dziedziczone, a wcześniejsze jego występowanie w rodzinie znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na tę właśnie przypadłość. Na pląsawicę Huntingtona zapadają najczęściej osoby dorosłe w przedziale wiekowym od 30-40 roku życia. Istnieje również inna odmiana tej choroby która dotyka przede wszystkim osoby bardzo młode. Nazywana jest ona postacią Westphala. Pląsawica Huntingtona wywoływana jest poprzez mutację w genie. Koduje on huntingtynę oraz znajduje się na chromosomie numer 4.

Choroba w początkowym stadium nie posiada charakterystycznych objawów. Są one raczej mało zauważalne i charakteryzują się przede wszystkim zmianą osobowości a także drażliwością. W późniejszym okresie dołączają się dolegliwości takie jak mimowolne skurcze mięśni. Ruchy te są niekontrolowane. Chory ma problemy z poruszaniem się, mogą się także pojawić kłopoty z mową. Kolejnym objawem są problemy podczas spożywania posiłków, przez co chory znacznie traci na wadze. Schorzenie to wpływa również negatywnie na pamięć oraz zdolność koncentracji. Osoba cierpiąca na pląsawicę Huntingtona może także popaść w depresję.

Choroba ta znacznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie jak również wykonywanie nawet najprostszych czynności. Nie ma konkretnych metod leczenia które całkowicie zniwelowały by objawy choroby. Osoba dotknięta pląsawicą powinna przede wszystkim przyjmować środki które w pewnym stopniu stłumią skurcze mięśni. Istotnym czynnikiem podczas zmniejszania skutków tego schorzenia okazuje się również odpowiednia dieta. Specjalista układając dietę, zatroszczy się o to, by chory utrzymał odpowiednią wagę ciała.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]