Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
przewlekła niewydolność krążenia
rak sromu i pochwy
alergia pokarmowa
ostrogi piętowe
przepuklina pachwinowa
chłoniak
kamica fosforanowa
endometrioza
czyraczność
artretyzm
udar mózgu
rak endometrium
włókniak miękki
narkomania
mocznica

 

paradontoza

Pojęcie medyczne paradontoza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja paradontozy napisana w sposób zrozumiały.

Paradontoza jest chorobą tkanek przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb prowadzącą w przypadku nieleczenia, do utraty zębów. Częściej występuje u ludzi, którzy przekroczyli 35 rok życia i wiąże się z procesami zapalnymi umiejscowionymi w dziąsłach, ich nadwrażliwością i krwawieniem. Do paradontozy może doprowadzić szereg czynników, w tym przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej, ale przyspiesza ją także nieprawidłowe ustawienie zębów, brak witamin i cukrzyca. Wystąpieniu paradontozy sprzyja także palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, a także zaburzenia wydzielania śliny, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zaburzenia hormonalne. Zdarza się także, choć rzadko, że występowanie paradontozy jest u jednostki uwarunkowane czynnikami genetycznymi.

Zmiany wynikające z paradontozy przebiegają w kilku stadiach, choć proces chorobowy początkowo może przebiegać bezobjawowo. W pierwszym stadium pojawia się nieprzyjemny zapach z ust, zaczerwienienie i obrzmienie dziąseł, które są także podatne na drobne nawet urazy. Widoczne stają się korzenie zębów. Powstają wolne przestrzenie między zębami, w których zalega pożywienie, co z kolei prowadzi do rozwoju grzybicy, i stanów zapalnych a uwalniające się toksyny i rozwijające bakterie stopniowo rozpuszczają ozębną i tkankę kostną zębów. W kolejnym stadium w wyniku ubytków ozębnej i tkanki kostnej zęby przestają być stabilnie umocowane w dziąśle, a w ostatnim zaczynają wypadać w wyniku uszkodzenia i zniszczenia połączenia między tkanką kostną zęba a korzeniem.

W leczeniu paradontozy stosuje się antybiotyki – zarówno tabletki jak i maści nakładane na zmienione chorobowo okolice. Przede wszystkim jednak istotna jest profilaktyka, a więc regularne mycie zębów i wizyty kontrolne u stomatologa.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]