Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
wstrząs mózgu
brodawki
karłowatość przysadkowa
zapalenie mózgu
ból zeba
lęk
zawał serca
bóle kręgosłupa
cytologia
osteomalacja
uraemia
choroby genetyczne
fobia
rak odbytnicy
choroby kobiece

 

pantycopenia

Pojęcie medyczne pantycopenia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja pantycopenii napisana w sposób zrozumiały.

Pancytopenia powstaje wtedy, gdy w krwi pojawiają się niedobory erytrocytów, trombocytów i leukocytów. Choroba pojawia się, gdy w organizmie dochodzi do niedoborów szpiku kostnego lub gdy prawidłowe komórki znajdujące się w jego obrębie zostały zastąpione nieprawidłowymi. Pancytopenia stwierdza się podczas badania obrazu krwi obwodowej, oraz gdy w szpiku jest mniej komórek macierzystych krwi niż być powinno, co wykazuje biopsja. Pancytopenia jest stanem groźnym dla życia osoby, u której występuje.

Istnieje wiele schorzeń, w przebiegu których może pojawić się pancytopenia. Są to między innymi choroby upośledzające funkcjonowanie szpiku kostnego. Do grupy tych chorób można zaliczyć białaczkę, uszkodzenia szpiku w wyniku ekspozycji na promieniowanie lub chemioterapię w przebiegu choroby nowotworowej. Także niektóre choroby o charakterze autoimmunologicznym mogą prowadzić do wystąpienia obniżonej wartości składników krwi, w tym np. zakażenie wirusem HIV. Ponadto mówi się o tym, że są leki, które prowadzą u niektórych osób do pancytopenii, gdyż oddziaływają niekorzystnie na szpik kostny i upośledzają funkcjonowanie komórek macierzystych. Przyczyny niedoboru składników krwi wymagają przeprowadzenia biopsji szpiku i leczenia dostosowanego również do danej jednostki chorobowej.

Objawy pancytopenii to niedokrwistość, chory ma także skłonność do zakażeń, częste są także krwawienia. Wszelkie powikłania wynikają właśnie z obniżonej liczby składników krwi. Chory czuje się bardzo osłabiony, może też odczuwać innego rodzaju dolegliwości ze strony różnych układów, gdyż odmienne jest przecież u różnych osób podłoże występowania pancytopenii. Przede wszystkim jednak leczenie koncentruje się na uzyskaniu prawidłowej morfologii krwi, a więc podwyższeniu liczby erytrocytów, leukocytów i trombocytów.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]