Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
układ nerwowy
zapalenie płuc
pokrzywka
drżączka poraźna
choroba górska
limfopenia
anoreksja
wrzody żołądka i dwunastnicy
oko krótkowzroczne
listerioza
zapalenie spojówek
agranulocytoza
choroby mięśni
dusznica bolesna
bulimia

 

palce młotkowate

Pojęcie medyczne palce młotkowate i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja palców młotkowatych napisana w sposób zrozumiały.

Choroba palców młotkowych polega na powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stawów stóp, które znacznie utrudniają pacjentowi chodzenie. Przy tak zwanych palcach młotkowych wyróżnia się zazwyczaj dwa rodzaje deformacji w obrębie stawów.

W jednym z nich deformacja lokalizuje się w stawie między paliczkowym dalszym w postaci nadmiernego zgięcia. Na końcu palca od strony podeszwy tworzą się bolesne modzele utrudniające znacznie chodzenie. W tym przypadku zalecane jest jedynie operacyjne usunięcie deformacji.

Inny rodzaj deformacji przy palcach młotkowych stopy dotyczy przede wszystkim zmian w obrębie stawu między paliczkowego bliższego w postaci nadmiernego zgięcia. Ten rodzaj zmian pojawia się zazwyczaj na drugim i trzecim palcu stopy. W przypadku jeszcze nie utrwalonych zmian proponowane jest pacjentowi leczenie zachowawcze. Jeżeli deformacja utrwali się wówczas jedyną szansą na prawidłowe funkcjonowanie stawu jest zabieg operacyjny.

Często zdarza się, że u pacjenta pojawiają się oba rodzaje deformacji jednocześnie. Przy powstawaniu deformacji palców młotkowych istotne znaczenie może mieć niedomaganie mięśni wewnętrznych stopy, które mają za zadanie zginać stawy śródstopnopalcowe.

Częstą przyczyną tego rodzaju osłabienia mięśni jest noszenie zbyt ciasnego obuwia. Inną przyczyną, która powoduje deformację stawów może być noszenie obuwia na dość wysokim obcasie, które zmusza do długiego utrzymywaniu palców stopy w zgięciu. U pacjentów o stopach poprzecznie płaskich zwiększa się ryzyko zdeformowania stawów między paliczkowych oraz powstawania tak zwanych palców młotkowanych. Po przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego pacjent powinien chodzić w specjalnym obuwiu, które zapobiega powtórnej deformacji stawów.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]