Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
czyraczność
OZZP
choroba lokomocyjna
tężec
kleszczowe zapalenie mózgu
furuncle
myopia
reumatoidalne zapalenie stawów
ropień płuc
limfopenia
wrodzona niedoczynność tarczycy
bielactwo
nowotwór
wymioty
listerioza

 

padaczka

Pojęcie medyczne padaczka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja padaczki napisana w sposób zrozumiały.

Padaczka to inaczej mówiąc epilepsja. To dosyć złożona choroba. Jej cechą charakterystyczną jest pojawianie się napadów padaczkowych. Jest to choroba układu nerwowego. Pojawia się zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Zasadniczo ocenia się, że na padaczkę cierpi jeden procent całej naszej populacji. Mimo iż jest to choroba powszechnie uznawana, to jednak wiele krąży o niej plotek oraz mitów, a na ludzi nią dotkniętych patrzy się jak na ludzi z innej planety. Padaczka jest bowiem schorzeniem o przewlekłym charakterze- wymaga długotrwałego leczenia i akceptacji społecznej.

Napad padaczkowy to wyraz przejściowych zaburzeń czynności mózgowych. Dochodzi do niego na skutej gwałtownych wyładować bioelektrycznych komórek nerwowych. W momencie ataku pojawiają się drgawki kończyn oraz mięśni twarzy. Pojawiają się także zaburzenia świadomości, a nawet chwilowa utrata pamięci.

Padaczkę należy leczyć, jednak najpierw trzeba dokonać jej rozpoznania. Dokonuje się tego na podstawie dokładnie zebranego wywiadu oraz badania EEG. Prawidłowe rozpoznanie pozwala na podjęcie leczenia. Chodzi tu o leczenie farmakologiczne, które pozwala na znaczne ograniczenie dolegliwości powiązanych z chorobą. Wybór leku jest sprawą indywidualną- zależy bezpośrednio od konkretnego przypadku.

Padaczce sprzyja nieregularny tryb życia oraz brak snu. Napady mogą się nasilać jeśli spożywamy duże ilości alkoholu. Osoby, które dotknięte są tym schorzeniem powinny doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre czynniki mogą samoistnie wywoływać padaczkę. Powinny zatem unikać sytuacji, w których atak może wywołać przerywany bodziec świetlny (na przykład podczas oglądania telewizji w zaciemnionym pokoju).

Jeśli ktoś dostanie w naszym towarzystwie napadu padaczkowego- zachowajmy spokój. Powinien on samoistnie ustąpić po kilku minutach. Jedyną czynnością, którą powinno się wówczas wykonać, jest ułożenie chorego na boku, żeby się nie zakrztusił.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]